Strona główna / Blog / Jak usunąć naklejki z różnych powierzchni

Jak usunąć naklejki z różnych powierzchni

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Co łączy kogoś, kto kupił nowy przedmiot z nalepioną na niego ceną, osobę mającą dziecko naklejające wszędzie naklejki i kogoś, kto zakupił rzecz z nalepką od producenta? Zgadza się – każda z tych osób prawdopodobnie bezskutecznie próbuje odkleić naklejkę i wyczyścić klej z zabrudzonej powierzchni. Może to przysporzyć dużo kłopotu – mała nalepka z papieru potrafi być zaskakująco trudna do oderwania. Na szczęście, istnieją sposoby na szybkie i skuteczne usuwanie naklejek.

Usuwanie kleju po naklejce – czego nie należy robić?

Chcąc usunąć naklejki, zazwyczaj działa się szybko, żeby klej nie zasechł całkowicie. Warto jednak powstrzymać się od zbyt pochopnych działań – czasem mogą one spowodować więcej szkody niż pożytku. Więc należy wystrzegać się, gdy chcemy odkleić naklejkę:

  • Używanie noży, nożyczek, scyzoryków czy pilników w celu zdarcia naklejonego obiektu jest złym pomysłem. Dlaczego? Powierzchnia, na której coś jest nalepione, może się w ten sposób łatwo porysować. Chociaż pozbędziemy się problemu dość szybko, pozostaną nieestetyczne rysy. Na powierzchni mogą się także utrzymać resztki kleju.
  • Należy także powstrzymać się przed zrywaniem naklejki na sucho, bez uprzedniego namoczenia. Zdrapywanie będzie wtedy trudniejsze i zajmie więcej czasu. Zbyt uporczywe drapanie może nawet prowadzić do uszkodzenia płytki paznokcia. Warto dlatego powstrzymać się od tej metody – powoduje ona więcej problemów, niż rozwiązuje.
  • Warto rozważyć rodzaj materiału, na jakim nalepiona jest nalepka. Jeśli jest to plastik, nie powinno się używać zapalniczek czy opalarek do zwiększania temperatury. Chociaż ten sposób ułatwia zerwanie naklejki, w przypadku plastiku po prostu stapia materiał.

Rozpuszczalniki do usuwania naklejek i kleju bez uszkodzenia

Czasami warto jest zainwestować w profesjonalny produkt, który znacznie ułatwi usuwanie kleju oraz naklejki bez uszkodzenia materiału. W szybkim czasie etykieta zostanie oderwana – nie trzeba będzie przy tym męczyć się z podważaniem jej paznokciem czy nożem.

Jednym z polecanych rozpuszczalników jest produkt marki Starwax. Działa on także jako odplamiacz. Stworzony na bazie wyciągu ze skórki pomarańczy, łatwo upora się ze śladami z kleju i nalepionymi etykietkami.

Innym skutecznym preparatem jest środek do usuwania naklejek CX80 Label Remover. Usuwa on zarówno naklejkę, jak i klej bez pozostawiania zabrudzeń. Produkt ten także znajduje inne zastosowania: może na przykład nadać się do czyszczenia plam po flamastrach.

8 domowych sposobów na usunięcie naklejek i resztek kleju

Domowe sposoby są szybkie do zrealizowania, a rzeczy zawsze znajdą się pod ręką. Nic więc dziwnego, że cieszą się one popularnością i zyskują fanów. Sposoby domowe przysłużą się także przy usuwaniu naklejek z różnych powierzchni – istnieje wiele metod, aby pozbyć się nalepki razem z klejem, bez wydawania fortuny na chemiczne rozpuszczalniki. Jakie są domowe metody na usunięcie resztek kleju?

Denaturat

Denaturat może przyjść z pomocą, gdy trzeba usunąć uporczywą naklejkę. Sposób użycia jest prosty – wystarczy tylko zanurzyć ściereczkę lub gąbkę nasączoną w denaturacie, a następnie delikatnie wyszorować powierzchnię, na której znajduje się naklejka.

Ten alkohol etylowy ze względu na swoje chemiczne właściwości pozostawi powierzchnię wolną od kleju. Należy jednak uważać, aby alkohol nie zostawił śladów.

Spirytus

Spirytus może mieć wiele zastosowań. Przydatny okaże się także podczas walki z uporczywymi naklejkami, które nie chcą się oderwać.

Podobnie jak w przypadku denaturatu, spirytusem należy nasączyć szmatkę lub gąbkę i delikatnymi ruchami przejeżdżać po powierzchni z naklejką.

Używając tej metody także należy być ostrożnym. Najlepiej zaś wcześniej wykonać drobną próbę, aby przekonać się, czy spirytus nie wyrządzi szkody meblom czy inne mym przedmiotom.

Płyn do demakijażu

Większość pań nakłada na twarz makijaż, aby poczuć się piękniej i wyglądać lepiej. Produkt, którego używają do zdejmowania go, może okazać się pomocny przy usuwaniu naklejek.

Najlepiej sprawdzą się płyny dwufazowe – takie, które w opakowaniu składają się z dwóch warstw: oleju i wody. Ze względu na zawartość olejów, płyny takie radzą sobie lepiej z plamami z kleju.

Metoda aplikacji jest analogiczna do pozostałych –  nasączony kawałek tkaniny czy gąbka, którą należy pocierać naklejkę.

Benzyna

Chociaż częściej spotyka się ją w warsztacie niż w domu, benzyna może zdziałać cuda w usuwaniu kleju.

Szczególnie dobrze sprawuje się benzyna ekstrakcyjna. Jest ona odpowiednia do usuwania kleju, na który nie działają inne wymienione sposoby. Sprawdzi się w przypadku pozostałości z taśmy dwustronnej czy mocnych lepów.

Na początku należy zaaplikować benzynę w niewidocznym miejscu w celu zminimalizowania potencjalnego zniszczenia. Wacik nasączony benzyną należy przyłożyć do naklejki na około minutę. Następnie zetrzeć pozostałe resztki.

Zmywacz do paznokci

Kolejnym specyfikiem do zmywania resztek kleju, który z pewnością znajdzie się w damskiej kosmetyczce jest zmywacz do paznokci.

Większą skutecznością odznaczają się zmywacze z acetonem, jednak nawet bez niego są one w stanie poradzić sobie w zwalczaniu naklejek.

Zmywaczem należy namoczyć wacik, a następnie pocierać nim brzegi naklejki, która nie chce się odkleić. To działanie powinno sprawić, że łatwiej się usunie lub chociaż zostanie namoczona, co przyspieszy proces zdrapywania.

Perfumy

Niektórym ten sposób może wydać się zbyt kosztowny – perfumy potrafią kosztować małą fortunę. Jeśli jednak posiadamy niezbyt przyjemnie pachnący lub stary, zwietrzany flakon, posłuży on doskonale do usuwania nalepki.

Perfumami spryskujemy dokładnie powierzchni naklejki. Następnie za pomocą pilnika delikatnie ją odsuwamy od powierzchni, do której była ona przyczepiona.

Sposób ten jest prosty, skuteczny, a także pozostawia w powietrzu przyjemny zapach.

Oliwka dla dzieci

Posiadacze dzieci (i nie tylko) mogą cieszyć się materiałem pozbawionym naklejek, nalepek oraz plam z kleju. Odpowiada za to niepozorny produkt, jakim jest oliwka dla dzieci.

Oliwką należy natłuścić ściereczkę lub wacik, chociaż ten drugi lepiej się nada do zadania. Jednorazowy wacik można wyrzucić do kosza, z praniem ściereczki może zaś pojawić się problem.

Olej sprawi, że klej łatwo odejdzie od powierzchni, do której był przyklejony. Dzięki temu szybko będzie można cieszyć się jej nienaruszonym wyglądem.

Masło

Usuwanie naklejek przy pomocy masła może zaskoczyć. Produkt ten najczęściej uświetnia posiłki i nie jest kojarzony z usuwaniem kleju. Może on jednak posłużyć także w tym celu – nie jedynie do posmarowania kawałka chleba.

Kawałkiem masła należy potrzeć naklejkę lub pozostałości z kleju. Następnie można delikatnie zdrapać pozostałości – nie powinno to jednak sprawiać większych problemów.

Jak usunąć naklejkę z szyby i okien plastikowych?

Usuwanie naklejek z szyby to delikatna sprawa – nikt przecież nie chce jej uszkodzić albo sprawić, że będzie miała nieestetyczne smugi z kleju. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Pierwszym sposobem, którego warto się podjąć, jest nagrzanie powierzchni, na którą przyklejona jest naklejka. Jest on dość bezpieczny – nie niesie ze sobą ryzyka zadrapania czy uszkodzenia środkami chemicznymi. Nagrzana naklejka powinna szybko się odkleić. Nie należy używać do tego celu zapalniczek czy urządzeń, dzięki którym płomień znalazłby się tuż nad nalepką. Doskonale sprawdzi się jednak suszarka czy parownica do ubrań.

Jeśli niespecjalnie interesuje nas używanie wysokiej temperatury, można sięgnąć po środki chemiczne dostępne w domu. Sprawdzi się tu zwykły zmywacz do paznokci z acetonem lub benzyna czy nafta. Dla fanów bardziej naturalnych składników – podgrzany ocet albo sok z cytryny także się sprawdzi. Należy przy tym nosić rękawiczki ochronne.

Co zrobić, gdy musimy odkleić naklejkę z okien plastikowych? Zadanie to może wydawać się trudne. Należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, aby okno nie zostało uszkodzone. Po raz kolejny dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po środki chemiczne. Wielofunkcyjny płyn WD-40 przyjdzie na ratunek w przypadku naklejki na plastikowym oknie. Na początku nalepkę należy przetrzeć wodą za pomocą gąbki czy ściereczki, a następnie spryskać płynem. Aplikację można powtórzyć kilkukrotnie, w odstępach czasu około 10 minut.

Jak pozbyć się nalepek z mebli?

Owszem, usunąć klej po naklejce z plastiku nie jest zadaniem najłatwiejszym ze względu na materiał, który łatwo zniszczyć. Często jednak wystarczy porządny płyn odtłuszczający, aby pozbyć się problemu raz na zawsze. Co jednak zrobić, kiedy nieszczęsna naklejka przyklei się do mebli? Na to także istnieją sposoby.

  • Nieco niespotykaną, ale bardzo skuteczną metodą na pozbycie się nalepki jest użycie tłuszczu. Oliwka dla dzieci, olej, masło czy majonez (jakkolwiek wzbudza to wątpliwości) poradzą sobie z oczyszczeniem mebla. Tłuszcz spowoduje łatwe odklejanie się naklejki od powierzchni.
  • Jeżeli zaś trzeba usunąć naklejkę z lodówki, po raz kolejny przyda się suszarka. Po ogrzaniu nią nalepki przez około 5 minut należy wziąć gąbkę namoczoną spirytusem lub gorącą wodą i delikatnie pocierać powierzchnię, na której znajduje się naklejka. Można także spróbować ponownie zmywacza do paznokci. Przed podjęciem działania zaleca się zrobienie próby na mało widocznym miejscu na lodówce – nikt przecież nie chce zostać z wielką plamą na jej środku.

Naklejki nie muszą już wywoływać paniki, jeśli pojawią się w nieodpowiednim miejscu. Odpowiednie kroki sprawią, że meble, szyby czy plastik będą wyglądać jak nowe, bez śladu papieru czy kleju. Do usuwania nalepek nie potrzeba także specjalistycznych specyfików – można to zrobić za pomocą dostępnych w domu środków. Już nigdy nie niepokój się niezdrapywanymi naklejkami!

Udostępni:
Napisz komentarz