Strona główna / Blog / Rodzaje i rozmiary pieczątek

Rodzaje i rozmiary pieczątek

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Każda szanująca się firma powinna mieć swoją pieczątkę, nie ważne, czy jest to duża korporacja, czy tylko działalność jednoosobowa. Jednak każdy, kto chociaż raz stanął przed wyzwaniem, zamówienie odpowiedniego modelu wie, że nie jest to łatwa sztuka, dlatego, przybywamy z pomocą! Poniżej znajdziesz cenne i praktyczne wskazówki jak wybrać odpowiednią pieczątkę.

Jaki rodzaj pieczątki wybrać?

  • Pieczątka automatyczna to w ostatnim czasie zdecydowanie najczęstszy wybór. Jej działanie jest całkowicie zautomatyzowane i nie wymaga wykorzystania osobnej poduszki z tuszem, wszystko znajduje się już wewnątrz obudowy. Wystarczy docisnąć ją do podłoża i gotowe! Ten rodzaj daje nam również duże możliwości, jest dostępny w wielu rozmiarach, kształtach, a także pozwala na realizację wielokolorowych projektów.
  • Pieczątka metalowa jest najczęściej spotykana w urzędach, bibliotekach, bankach, czy sekretariatach, czyli miejscach, gdzie używa się ich naprawdę dużo. Modele metalowe są trwalsze niż automatyczna, a dzięki uchwytowi, wygodniejsze w użyciu. Dodają również profesjonalizmu osobie, która korzysta z takiej pieczątki.
  • Pieczątka kieszonkowa to wybór doskonały dla osób, które są często w trasie i potrzebują mieć pieczątkę zawsze przy sobie. Takie modele są małe, bez problemu mieszczą się w kieszeni lub niewielkiej torebce. Niestety często wymaga osobnego pojemnika z poduszką z tuszem, dlatego jedną z najpopularniejszy pieczątek jest pieczątka myszka, która pojemniczek z tuszem ma wbudowany w całość, i chociaż cały proces nie jest zautomatyzowany, tak jak w poprzednich przypadkach, użycie takiego kieszonkowego modelu wciąż jest bardzo proste.
  • Datowniki to pieczątki skierowane przede wszystkim dla firm. Pozwalają szybko wybrać interesującą nas datę i oznaczyć, przykładowo nowo powstałe produkty.
  • Chociaż dla niektórych pieczątki drewniane (zdarzają się też plastikowe) to przeszłość wciąż mogą być atrakcyjnym wyborem w antykwariatach, muzeach, czy sklepach z rękodziełami. Z pewnością doda twojej działalności charakteru i pozwoli Ci się wyróżnić. Pamiętaj, że taka pieczątka potrzebuje osobnego pojemnika z tuszem.
  • Ciekawą propozycją jest też pieczątka w długopisie, chociaż spełnia bardziej rolę gadżetu, może okazać się bardzo praktyczna w podróży. Co prawda minusem jest niewielki rozmiar odbicia, może jednak pomieścić imię, nazwę firmy, numer telefonu, czy inicjały.

 

Rozmiary i kształty pieczątek

Tutaj wszystko zależy od twojej wizji i rodzaju działalności. Najczęstszym i zarazem najbardziej profesjonalnym wyborem jest pieczątka prostokątna, ponieważ wygląda bardzo schludnie, elegancko i pozwala pomieścić najwięcej treści. Ze względu na kształt bez problemu zastosujemy ją na wszelkiego rodzaju dokumentach, bez obawy o ich czytelność. Pieczątki okrągłe i kwadratowe są rzadziej spotykane, stanowią przywilej dla luźniejszych działalności, takich jak artyści, biblioteki, czy restauracje.

Poza kształtem musimy też wybrać rozmiar pieczątki, który musimy dostosować do treści, którą ma zawierać. Pamiętaj, że zbyt duża pieczątka może i będzie czytelna, ale będzie wyglądać bardzo niechlujnie i nie profesjonalnie. Idealny rozmiar pieczątki musi być w takim razie uzależniony od wielkości liter, które powinny być czytelne gołym okiem, ale nie większe niż 14 pkt. Uważaj też, żeby treść nie była przycięta lub nie znajdowała się zbyt blisko krawędzi.

Podział pieczątek ze względu na wielkość:

  • Firmowe pieczątki o wymiarach odbicia, np.: 47 × 18 mm, 59 × 23 mm, 69 x 30 mm
  • Imienne pieczątki, które mieszczą od 3 do 5 linijek tekstu o wymiarach odbicia: 38 x 14 mm, 47 × 18 mm

Oferujemy szeroką gamę różnorodnych modeli pieczątek – https://zebradruk.pl/wyrabianie-pieczatek/. Projekt pieczątki wykonujemy gratis.

Co warto umieścić na pieczątce

Tworząc pieczątkę firmową, koniecznie muszą się na niej znaleźć takie dane jak nazwa firmy i adres, warto też umieścić numer kontaktowy, e-mail, numer NIP lub imię i nazwisko pracownika. Bardzo dobytym pomysłem, godnym rozważenia jest umieszczenie na niej również logotypu.

W przypadku pieczątki osobistej najważniejsze jest umieszczenie imienia i nazwiska, warto jednak wzbogacić treść o dane kontaktowe, tytuł naukowy lub dziecinę, którą się zajmujesz.

Wzory pieczątek

Wzór pieczątki to nic innego jak gotowy, przygotowany pod względem graficznym projekt, w którym wystarczy, że zamienisz dane na swoje własne. Zamawiając pieczątkę, z pewnością będziesz miał do wyboru wiele różnych wzorów, a to, co ogranicza twój wybór to jedynie cel, w którym składasz zamówienie i gust.

A oto kilka najczęstszych typów wzorów:

Kilka przykładowych wzorów pieczątek:

Projekt pieczątki

Samodzielnie stworzymy dla ciebie darmowy projekt o wybranej przez ciebie treści.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił Ci zapoznać się z tematem pieczątek i pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Pamiętaj, że nie masz czego się obawiać i w razie potrzeby zawsze możesz napisać do nas, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Udostępni:
Napisz komentarz