Strona główna / Blog / Jaka jest najlepsza gramatura koszulki?

Jaka jest najlepsza gramatura koszulki?

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Konsumenci są coraz bardziej świadomi podczas dokonywania zakupów. W sklepach spożywczych sprawdzają, jaki jest skład żywność, a przy różnych usługach sugerują się opiniami innych osób. Konsumenci zwracają także coraz większą uwagę na trwałość ubrań, a także ich jakość. Warto sprawdzić czym jest gramatura koszulek i jak będzie najlepsza.

Czym jest gramatura?

W skrócie można powiedzieć, że gramatura koszulek to nic innego jak ciężar materiału, czyli jego masa na jeden metr kwadratowy. Zawsze jest ona podawana w gramach.

Częściej spotykanym sformułowaniem jest gramatura papieru, która jest bardzo ważną kwestią dla malarzy. Określa ona ile pigmentu może przyjąć dany arkusz.

Odzież o wyższej gramaturze jest lepszej jakości?

Powszechnie przyjęło się przeświadczenie zgodnie, z którym im wyższa gramatura koszulki tym jest ona lepsza. Jednak nie jest to prawdą. Wyższa gramatura oznacza po prostu, że materiał będzie grubszy, co latem mija się z celem. Gramatura materiału jest jednak bardzo ważną kwestią, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę.

Dobre jakościowo koszulki zwykle ważą pomiędzy 140 a 220 g/m2. Lżejsze tkaniny zwykle nie spełniają wymogów dotyczących wytrzymałości. Koszulki szybko się znosiły i nie zadawałyby się do użytku. Z kolei materiał o gramaturze wyższej niż 220 g/m2 będą za grube i za ciężkie, co na dłuższą metę z pewnością nie będzie zbyt wygodne.

Warto zaznaczyć, że koszulki muszą mieć odpowiednio wysoką gramaturę, aby nie ulec zniszczeniu już w trakcie procesu nadruku.

Jaki jest najlepszy skład koszulki

Chcąc kupić koszulkę dobrej jakości, warto zwrócić uwagę na jej skład, który ma bardzo duże znaczenie obok wspomnianej wcześniej gramatury. Najzdrowsze i najbardziej wygodne są materiały naturalne. Wśród nich można m.in. wyróżnić bawełnę, len, jedwab czy wełnę. Jeśli chodzi o materiały syntetyczne oraz sztuczne, zwykle są one dodawane do składu koszulek, aby zwiększyć ich elastyczność i je wzmocnić. Takie domieszki świetnie się sprawdzą w przypadku ubrań, które nosi się bardzo często.

Koszulki i bluzy 100% bawełna z pewnością będą się szybko gniotły i dodatków gryzły, dlatego domieszka akrylu jest dobrym rozwiązaniem. Ponadto, warto zaznaczyć, że sztuczne materiały są dobrym rozwiązaniem dla alergików, ważne jest to, aby wybierać produkty najwyższej jakości.

Koszulki o gramaturach od 160g doskonale nadają się do znakowania za pomocą folii flex, flock, sitodruku, haftu czy druku DTG.

Jak wybrać dobry bawełniany T-shirt / bluzę

Aby wybrać dobry jakościowo bawełniany T-shirt lub bluzę należy zwrócić uwagę na gramaturę, a także na kilka innych kwestii:

  • Warto zwrócić uwagę np. na splot materiału. Tkaniny, których zagęszczenie splotu jest większe są przede wszystkim bardziej odporne na otarcia, z kolei lżejsze sploty są mniej odporne, ale za to o wiele bardziej przyjemne w dotyku.
  • Kolejną kwestią są szwy i przeszycia. Nawet najlepszej jakości ubrania nie będą się prezentowały dobrze, jeśli będą zszyte w niewłaściwy sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest podwójne przeszycie i szwy dość mocno zagęszczone.
  • Ubrania mogą być także barwione i ozdabiane na różne sposoby. Najtrwalszą metodą jest bez wątpienia sitodruk. Warto zaznaczyć, że druk także wpływa na ostateczną gramturę – podwyższa ją.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi metodami druku na koszulkach, chętnie doradzimy, która z nich będzie najbardziej. odpowiednia.

Podsumowanie

Gramatura bluz i koszulek to po prostu ich masa wyrażania w gramach. Pojęcie to jest najczęściej używane w malarstwie, jednak w kwestii związanej  ubraniami także ma bardzo duże znaczenie. Warto pamiętać, że wbrew obiegowym mitom wyższa gramatura wcale nie znaczy, że koszulka jest lepsza. Oznacza ona jedynie, że mowa o grubszy materiale. Gramatura bawełny jest najlepsza, gdy jest zbliżona do 180 g/m2.

Ponadto wybierając odzież, warto mieć na uwadze dokładny skład materiału, rodzaj i gęstość splotów, a także sposób farbowania i nadruku. Wszystkie te czynniki decydują o tym, który T – shirt lub bluza będzie najlepsza jakościowo i najtrwalsza. Dobrą koszulkę

Udostępni:
Komentarze
Napisz komentarz