Strona główna / Blog / Pieczątka z podpisem

Pieczątka z podpisem

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Faksymile, czyli pieczątka z podpisem, która jest niezastąpiona w każdej firmie w trakcie sporządzania dokumentów dla wszelkich instytucji finansowych lub też ubezpieczeniowych. Polskie prawo nie nakazuje posiadania tego typu pieczątki każdej firmie, lecz jest ona niezwykle przydatnym przedmiotem. W większości przypadków, ma ona za zadanie odwzorować podpis właściciela lub innego pracownika działalności. Jednak czy istnieją jakieś ograniczenia co do jej stosowania? Jak wykonać taką pieczątkę? Jakie są jej rodzaje lub modele? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Pieczątka faksymile zamiast podpisu – zastosowanie faksymilki w firmie

Każda firma wytwarza wiele dokumentów, a po ich sporządzaniu zazwyczaj muszą zostać podpisane przez upoważnionego pracownika – to żmudny i czasochłonny proces.

Dlatego też warto zakupić pieczątkę z podpisem – idealnie nada się ona dla dokumentów, które nie wymagają oryginalnego podpisu dyrektora lub pracownika firmy. Należą do nich między innymi korespondencja, broszury informacyjne czy też informacje o wyprzedażach. Dzięki zawarciu takiej pieczątki na materiale promocyjnym, stanie się on znacznie bardziej poważny i wiarygodniejszy w oczach klienta.

Kto i kiedy może używać faksymili podpisu?

Okazuje się, że z faksymilki najczęściej korzystają jej właściciele. Wspomnieliśmy jednak wcześniej, że korzystać może z niej także osoba zaufana. Jeśli na jakiej umowie czy dokumencie znajdzie się właśnie faksymile zamiast podpisu odręcznego, to nie oznacza to, że zawarta umowa jest nieważna.

Jeśli dokument zapieczętowała osoba, która uprawniona jest do stosowania pieczątki z podpisem, to w ten sposób “podpisane” dokumenty są jak najbardziej wiążące. Jeśli jednak podstemplowania dokonałaby osoba, która nie miała zgody od właściciela faksymilki, albo też on o tym nie wiedział, to przyjmuje się, że umowa jest nieważna.

Jednak jest w tym mały haczyk – czasem okazuje się, że żeby unieważnić podstemplowany dokument, trzeba udowodnić, że pieczątka została użyta przez tak zwane osoby trzecie. Dlatego też trzeba uważać na pieczątkę a także ustalić, kto oprócz właściciela może jej używać.

Warto wiedzieć, że na niektórych dokumentach podpis odręczny jest wymagany i nie można zamienić go na ten wykonany przy pomocy pieczątki pod żadnym pozorem. Należą do nich między innymi:

  • umowy związane z przejęciem długu,
  • umowy leasingowe,
  • umowy związane z przeniesieniem praw autorskich,
  • umowy o zastawie rejestrowym,
  • pisma związane z postępowaniem administracyjnym i sądowym.

Jeśli już wiemy, jakich dokumentów nie można podstemplowywać, to teraz wymienimy dokumenty, w których można stosować podpis w postaci pieczątki. Zgodnie z polskim prawem, podpisy wykonane przy pomocy faksymile są wiążące na tych dokumentach:

  • dokumentach akcji spółki akcyjnej;
  • papierach wartościowych wystawionych przez dłużnika;
  • osób, które są uprawnione do zaciągania zobowiązań, np. na dokumentach obligacji;
  • korespondencji seryjnej;
  • broszur;
  • druków okolicznościowych;
  • wszelkich dokumentów i materiałów, jakie w świetle polskiego prawa nie wymagają podpisu odręcznego osoby decyzyjnej.

Wzory pieczątek faksymile

Modeli pieczątek jest bardzo dużo – każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

Jako producent pieczątek oferujemy szeroką gamę różnorodnych modelihttps://zebradruk.pl/wyrabianie-pieczatek/. Projekt pieczątki wykonujemy gratis!

Oto kilka najpopularniejszych wzorów:

Jaki automat wybrać – który z nich jest najlepszym wyborem?

Pieczątka musi być przede wszystkim przedmiotem wygodnym w użytkowaniu, a także odpowiadającym osobie, która będzie z niej korzystać. Oto zestawienie wybranych przez nas pieczątek, które z całą pewnością są godne twojej uwagi:

  • Colop Printer IQ 20 –jest to mała pieczątka firmowa, która może być też pieczątką imienną. Mieści od 3 do 4 linii tekstu i jest najnowszą, a za razem najczęściej wybieraną przez klientów pieczątką,
  • Colop Mouse 20 – jest to pieczątka kieszonkowa imienna – jest dość mała, więc możesz zabrać ją ze sobą wszędzie. Idealnie nada się do wykonywania niewielkich stempli,
  • Printer Compact 20 – pieczątka ta posiada 4 linijki tekstu, które możesz dowolnie zagospodarować. Jest poręczna, wytrzymała, nieco większa od swoich poprzedniczek.

Jak zrobić projekt własnej pieczątki?

Pieczątki przygotowujemy na podstawie przygotowanych projektów przesłanych w formacie PDF. Jeżeli jednak nie macie Państwo gotowego projektu, to można zlecić nam przygotowanie takiego projektu – jest to darmowa usługa.  Potrzebujemy plik, który będzie w skali 1:1, a także rozdzielczości 300 dpi, po czym nanieść na powstały projekt swoją grafikę, lub też tekst (czcionka musi być zmieniona na krzywą).

Faksymile pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu, a także nada profesjonalizmu twojej firmie. Będzie ona znacznie lepiej postrzegana przez potencjalnych klientów – inwestycja w pieczątkę pozwoli ci zbudować pozytywną relację konsumenta z produktem, a za razem firmą i marką. Otworzy ci to drogę do rozwoju firmy, a co za tym idzie, większych zysków.  Na pewno warto zaopatrzyć się w taką pieczątkę.

Udostępni:
Napisz komentarz