Strona główna / Blog / Pieczątka za zgodność z oryginałem

Pieczątka za zgodność z oryginałem

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Na wstępie warto podkreślić, że pieczątka za zgodność z oryginałem to podstawowe narzędzie pracy pełnomocników procesowych stron. Nie zawsze możemy udostępnić oryginały dokumentów, a wtedy taka pieczątka jest niezbędna, warto się więc w nią zaopatrzyć.

Jak powinna wyglądać pieczątka za zgodność z oryginałem?

Przepisy nie precyzują, jak powinna wyglądać pieczątka za zgodność z oryginałem, jednak aby potwierdzać za zgodność z oryginałem, należy przede wszystkim umieścić na niej samą klauzulę “za zgodność z oryginałem” lub “zgodne z oryginałem”. Przy dokumentach wielostronicowych możliwe jest jednoczesne poświadczenie za zgodność wszystkich stron poprzez pieczątkę na pierwszej stronie – wówczas powinna mieć ona klauzulę “za zgodność z oryginałem od strony X do strony X”. Warto wiedzieć, że taka pieczątka może mieć dowolny kolor.

Jak przy wszystkich pieczątkach, pamiętajmy o tym, aby była ona czytelna. W zależności od tego, ile informacji znajdzie się na pieczątce, uwzględnijmy to, że musi ona mieć odpowiedni rozmiar oraz odpowiednią wielkość czcionki. Najczęściej za zgodność z oryginałem potwierdzamy dokumenty w procesach sądowych, więc staranność jest tym bardziej ważna.

Wzory pieczątek za zgodność z oryginałem

Podstawowy wzór pieczątki za zgodność z oryginałem zawiera tylko klauzulę “za zgodność z oryginałem”. Warto jednak dodać kolejne informacje, aby nie trzeba było dopisywać ich odręcznie. I tak warto dodać miejscowość oraz datę, a także imię i nazwisko i pełnioną funkcję.

Pieczątka za zgodność z oryginałem z datownikiem to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić dużo czasu.

Jako producent oferujemy pieczątki w szerokiej gamie różnorodnych modeli – https://zebradruk.pl/wyrabianie-pieczatek/. Projekt pieczątek wykonujemy gratis.

Kto może poświadczyć za zgodność z oryginałem?

Zgodnie z przepisami prawa, za zgodność z oryginałem mogą poświadczać pełnomocnicy procesowi stron, czyli adwokaci, radcy prawni, rzecznicy patentowi i radcy Prokuratorii Generalnej RP. W przypadku określonych spraw administracyjnych, poświadczać za zgodność z oryginałem mogą również upoważnieni urzędnicy.

Jak zrobić projekt pieczątki?

Pieczątki przygotowujemy na podstawie przygotowanych projektów przesłanych w formacie PDF. Jeżeli jednak nie macie Państwo gotowego projektu, zapraszamy do kontaktu z nami. Możecie zlecić nam przygotowanie takiego projektu – jest to darmowa usługa. Projekt zostanie przygotowany zgodnie z wytycznymi klienta. Gwarantujemy, że przygotowane przez nas pieczątki są najwyższej jakości i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Na zakończenie warto podsumować, dlaczego powinniście Państwo zamówić pieczątkę za zgodność z oryginałem. Otóż jest to znaczące ułatwienie codziennej pracy, które przyspiesza potwierdzanie dokumentów za zgodność, a także wygląda to bardziej profesjonalnie niż poświadczanie odręcznie.

Udostępni:
Napisz komentarz