Strona główna / Blog / Standardowe wymiary ulotki

Standardowe wymiary ulotki

Konrad Kapera
Brak komentarzy

W dzisiejszych czasach, reklama stanowi podstawowy element struktury marketingu każdej firmy. Żaden przedsiębiorca bez odpowiedniej reklamy nie osiągnie pełnego sukcesu w swojej branży. Jednym z rodzajów reklamy są broszury, ulotki reklamowe.

Standardowe wymiary ulotki

Ulotki reklamowe, tworzące swoistą formę reklamy, wrzucane do skrzynek pocztowych czy też rozdawane przez promotorów bezpośrednio ludziom, mogą mieć różne rozmiary. Do standardowych formatów ulotek, a co za tym idzie – wymiarów należą:

  • ulotka A7 – mająca wymiary 74 x 105 mm,
  • ulotka A6 – o wymiarach 105 x 148 mm;
  • ulotka A5 – wymiary – 148 x 210 mm;
  • ulotka A4 – posiadająca wymiary 210 x 297 mm;
  • ulotka A3 – 297 x 420 mm.

*Rozmiary ulotek reguluje międzynarodowa norma ISO 216.

Inne, lecz także dostępne formaty ulotek reklamowych to: 1/3 A4, czyli rozmiar 99 x 210 mm – jest to format DL; ½ A4, czyli 105 x 297 mm lub ulotki kwadratowe – ich wymiary to 120 x 120 mm, 150 x 150 mm czy tez większe 200 x 200 mm.

Ulotki A5

Wybierając rozmiar ulotki, materiału reklamowego przeznaczonego do druku, należy przede wszystkim zastanowić się co na niej chcemy umieścić – czy tylko treści informacyjne (wtedy wystarczający będzie dla nas mniejszy format), czy też obrazki, ilustracje (w tej sytuacji musimy zdecydować się na ulotki o większym rozmiarze). Podstawowym pytaniem jest jednak, co dany materiał ma reklamować – czy ma to być popularna dyskoteka (wtedy możemy wybrać ulotkę składaną, by zamieścić zdjęcia i zachęcić potencjalnych klientów do  odwiedzenia lokalu), czy np. popularne pożyczki – chwilówki – tu wystarczy małogabarytowy kawałek papieru z podstawowymi informacjami. Kryterium wyboru jest także druk jednostronny lub dwustronny oraz szata graficzna.

Wiele osób zastanawia się, czy wydruk ulotek reklamowych jest drogi. Otóż nie. Typowa cena ulotki za sztukę wynosi od kilku do kilkudziesięciu groszy. Im większy nakład, cena usługi spada. Świetnym wyjściem jest także złożenie zamówienia online (drukowanie online), które jest nie tylko wygodne, ze względu na dostawę, ale także bardziej ekonomiczne.

Rodzaje druku ulotek

Punkty poligraficzne, wykorzystują 3 podstawowe metody druku, w przypadku materiałów reklamowych: druk offsetowy, druk cyfrowy oraz druk rolowy.

Druk offsetowy charakteryzuje się dosyć dobrą jakością wydruku, a kolory na nim są dosyć wyraziste i intensywne. Ten rodzaj druku zapewnia dosyć dobrą jakość wykonanych projektów, natomiast jego główną wadą jest koszt (wydruk ten opłacalny jest przy naprawdę dużych nakładach) oraz wydłużony czas realizacji.

Kolejny rodzaj druku, jakim jest druk cyfrowy, zbliżony jakościowo do wyżej wspomnianego druku offsetowego, jest znacznie szybszy, jeśli chodzi o jego realizację, jak i pozwala na spersonalizowanie wydruków, co jest jego dużą zaletą. W przypadku tej metody, możemy wykonać także druk próbny. Jest on jednak dosyć drogi i sprawdza się przy mniejszych nakładach.

Ostatnią techniką wydruku, która ma zastosowanie przy ulotkach reklamowych jest druk rolowy (rotacyjny, heatseat`owy), wykonywany z tzw. wstęgi – jest to rola papieru przytwierdzona do maszyny. Technika ta jest najbardziej ekonomiczna, gdy planujemy wydruk w naprawdę wysokich nakładach, dlatego metoda ta wydaje się być najlepsza, jeśli chodzi o ulotki reklamowe i gazetki promocyjne.

Papier do ulotek

Wybierając papier do ulotek, naszym kryterium nie powinna być tylko i wyłącznie cena, lecz także nasze oczekiwania pod względem jakości – czy chcemy by ulotki reklamowe były bardzo trwałe i dobrej jakości, czy nie jest to naszym wymogiem.

Poniższa tabela prezentuje 3 rodzaje papieru używanego do wydruku ulotek.

Kryterium Rodzaje papieru do ulotek
Papier offsetowy Papier kredowy Papier ekologiczny
Gramatura 80 – 400 g 150 – 400 g 150 – 300 g
Trwałość mało trwały trwały mało trwały
Grubość i twardość mało gruby, raczej miękki gruby i twardy mało gruby, raczej miękki
Cena dosyć niska wysoka niska
Atrakcyjność niska wysoka niska

Jak przedstawia powyższa tabela, wybór papieru do materiałów reklamowych jest dowolny – w zależności od tego co dana ulotka ma nam reklamować i w jakim stopniu. Jeśli szukamy trwalszego rozwiązania, o większych walorach estetycznych, należy wybrać papier kredowy, jeśli zależy nam na dużym nakładzie, średniej jakości, możemy wybrać papier offsetowy lub ekologiczny – jest on zdecydowanie tańszy.

Jak zaprojektować atrakcyjną ulotkę?

Aby zaprojektować atrakcyjną ulotkę, należy przede wszystkim zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Pierwszą z nich jest to, co ma reklamować dana ulotka oraz do jakiej grupy odbiorców ma być zaadresowana. To łączy się nieodzownie z:

  • formatem ulotki;
  • informacjami na niej zawartymi;
  • odpowiednio dobraną kolorystyką;
  • zdjęciami na niej umieszczonymi.

Należy pamiętać, by nie przesadzić z nadmiarem treści oraz odpowiednio wyważyć ilość treści z ilością ilustracji. Ulotka ma być nie tylko przykuwająca uwagę, lecz czytelna i winna posiadać charakter informacyjny. To, czego użyjemy więcej – czy prostej treści, czy ekstrawaganckich ilustracji zależy od tego co ma ona reklamować.

Materiał reklamowy, powinien także zawierać tzw. wezwanie do działania, np. Zadzwoń teraz!, Przyjdź i sprawdź! – wszystko po to by klient nie zastanawiał się czy skorzystać z danego lokalu czy też usługi, lecz tam po prostu poszedł. Tego typu hasła są niezwykle skuteczne.

Dobrze, aby ulotka reklamowa była także przydatna oraz użyteczna dla klienta, co ma nierzadko wpływ na to czy „osiągnęła” swój cel. Pamiętając o tych prostych zasadach, można stworzyć naprawdę ciekawy projekt, który będzie niezwykle skuteczny.

Jak zamówić ulotki?

Ulotki, materiały reklamowe, możemy oczywiście zamówić osobiście w punktach usługowych. Istnieje także możliwość dokonania zamówienia online z dostawą. Aby to zrobić należy kolejno: przygotować projekt graficzny w formacie PDF – jednostronny lub dwustronny (w przypadku dwustronnego załączamy plik dwustronny PDF). Potem czekamy na weryfikację oraz komunikat do akceptacji. W przypadku napotkania błędów, są one przeważnie wysyłane na adres e-mail. Po akceptacji otrzymujemy podgląd do ponownej akceptacji, jak i potwierdzamy dane teleadresowe i wybieramy sposób płatności. Potem czekamy już tylko na kuriera.

Co ważne, gdy nie posiadamy gotowego projektu, po konsultacji z nami, możecie przesłać nam materiały, natomiast my wedle waszych upodobań wykonujemy projekt danej ulotki. Jest to dobre rozwiązanie dla osób spoza branży graficznej/drukarskiej. Wycena oraz wykonanie projketów graficznych: projekty@zebradruk.pl

Ulotki reklamowe, a dokładniej ich atrakcyjność oraz przekaz, mają duże znaczenie w pozyskaniu nowych klientów, a co za tym idzie w osiągnięciu sukcesu w danej branży. Dobrze jest więc, projekt takiej broszury dokładnie przemyśleć oraz zastanowić się czy nie potrzebujemy w tym zakresie pomocy specjalistów. Wtedy możemy być pewni, iż spełnią one swój założony cel i będą stanowić dobrą formę inwestycji.

Udostępni:
Napisz komentarz