Strona główna / Blog / Jaka jest najlepsza gramatura koszulki?

Jaka jest najlepsza gramatura koszulki?

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Konsumenci są coraz bardziej świadomi podczas dokonywania zakupów. W sklepach spożywczych sprawdzają, jaki jest skład żywność, a przy różnych usługach sugerują się opiniami innych osób. Konsumenci zwracają także coraz większą uwagę na trwałość ubrań, a także ich jakość. Warto sprawdzić czym jest gramatura koszulek i jak będzie najlepsza.

Czym jest gramatura?

W skrócie można powiedzieć, że gramatura koszulek to nic innego jak ciężar materiału, czyli jego masa na jeden metr kwadratowy. Zawsze jest ona podawana w gramach.

Częściej spotykanym sformułowaniem jest gramatura papieru, która jest bardzo ważną kwestią dla malarzy. Określa ona ile pigmentu może przyjąć dany arkusz.

Odzież o wyższej gramaturze jest lepszej jakości?

Powszechnie przyjęło się przeświadczenie zgodnie, z którym im wyższa gramatura koszulki tym jest ona lepsza. Jednak nie jest to prawdą. Wyższa gramatura oznacza po prostu, że materiał będzie grubszy, co latem mija się z celem. Gramatura materiału jest jednak bardzo ważną kwestią, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę.

Dobre jakościowo koszulki zwykle ważą pomiędzy 140 a 220 g/m2. Lżejsze tkaniny zwykle nie spełniają wymogów dotyczących wytrzymałości. Koszulki szybko się znosiły i nie zadawałyby się do użytku. Z kolei materiał o gramaturze wyższej niż 220 g/m2 będą za grube i za ciężkie, co na dłuższą metę z pewnością nie będzie zbyt wygodne.

Warto zaznaczyć, że koszulki muszą mieć odpowiednio wysoką gramaturę, aby nie ulec zniszczeniu już w trakcie procesu nadruku.

Jaki jest najlepszy skład koszulki

Chcąc kupić koszulkę dobrej jakości, warto zwrócić uwagę na jej skład, który ma bardzo duże znaczenie obok wspomnianej wcześniej gramatury. Najzdrowsze i najbardziej wygodne są materiały naturalne. Wśród nich można m.in. wyróżnić bawełnę, len, jedwab czy wełnę. Jeśli chodzi o materiały syntetyczne oraz sztuczne, zwykle są one dodawane do składu koszulek, aby zwiększyć ich elastyczność i je wzmocnić. Takie domieszki świetnie się sprawdzą w przypadku ubrań, które nosi się bardzo często.

Koszulki i bluzy 100% bawełna z pewnością będą się szybko gniotły i dodatków gryzły, dlatego domieszka akrylu jest dobrym rozwiązaniem. Ponadto, warto zaznaczyć, że sztuczne materiały są dobrym rozwiązaniem dla alergików, ważne jest to, aby wybierać produkty najwyższej jakości.

Jak wybrać dobry bawełniany T-shirt / bluzę

Aby wybrać dobry jakościowo bawełniany T-shirt lub bluzę należy zwrócić uwagę na gramaturę, a także na kilka innych kwestii:

  • Warto zwrócić uwagę np. na splot materiału. Tkaniny, których zagęszczenie splotu jest większe są przede wszystkim bardziej odporne na otarcia, z kolei lżejsze sploty są mniej odporne, ale za to o wiele bardziej przyjemne w dotyku.
  • Kolejną kwestią są szwy i przeszycia. Nawet najlepszej jakości ubrania nie będą się prezentowały dobrze, jeśli będą zszyte w niewłaściwy sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest podwójne przeszycie i szwy dość mocno zagęszczone.
  • Ubrania mogą być także barwione i ozdabiane na różne sposoby. Najtrwalszą metodą jest bez wątpienia sitodruk. Warto zaznaczyć, że druk także wpływa na ostateczną gramturę – podwyższa ją.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi metodami druku na koszulkach, chętnie doradzimy, która z nich będzie najbardziej. odpowiednia.

Podsumowanie

Gramatura bluz i koszulek to po prostu ich masa wyrażania w gramach. Pojęcie to jest najczęściej używane w malarstwie, jednak w kwestii związanej  ubraniami także ma bardzo duże znaczenie. Warto pamiętać, że wbrew obiegowym mitom wyższa gramatura wcale nie znaczy, że koszulka jest lepsza. Oznacza ona jedynie, że mowa o grubszy materiale. Gramatura bawełny jest najlepsza, gdy jest zbliżona do 180 g/m2.

Ponadto wybierając odzież, warto mieć na uwadze dokładny skład materiału, rodzaj i gęstość splotów, a także sposób farbowania i nadruku. Wszystkie te czynniki decydują o tym, który T – shirt lub bluza będzie najlepsza jakościowo i najtrwalsza. Dobrą koszulkę

Udostępni:
Napisz komentarz