Strona główna / Blog / Pieczątka lekarska

Pieczątka lekarska

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

W dzisiejszych czasach można zaobserwować szerzący się problem fałszerstwa. Jest to zjawisko widoczne także w sektorze medycznym oraz farmaceutycznym. Aby temu zapobiegać stworzone zostały reguły, których powinniśmy przestrzegać w trosce o nasze zdrowie i życie. Pieczątka lekarska to pierwszy stopień zapewniania pacjentom bezpieczeństwa.

Co powinna zawierać pieczątka lekarska – wymogi 2022

Pieczątka lekarska jest podstawowym czynnikiem weryfikacyjnym autentyczność dokumentów wystawianych przez lekarzy, farmaceutów, pielęgniarzy czy fizjoterapeutów. Wykorzystywana jest najczęściej jako poświadczenie recepty. Pieczątki lekarskie, jak i pieczątki pielęgniarskie podlegają wymogom ustawowym.

W 2022 roku zgodnie z Uchwałą Nr 110/05/IV obowiązują kryteria, które każda z pieczątek lekarzy powinna spełniać. Przede wszystkim powinna zawierać określone dane takie jak:

  • imię oraz nazwisko danego lekarza/pielęgniarza/farmaceuty/fizjoterapeuty,
  • tytuł zawodowy (np. „lek.” – lekarz),
  • specjalizację zgodną z dokumentami potwierdzającymi jej nabycie,
  • numer prawa wykonywania zawodu.

Dodatkowo pieczątka lekarska może zawierać posiadany tytuł i stopień naukowy, numer telefonu czy adres. Ponadto na pieczątkach lekarzy mogą znajdować się umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, które zostały opisane w Ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ale także numer umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniającej lekarza do wystawiania recept.

Wzory pieczątek lekarskich

Poza powyższymi wymogami oraz fakultatywnymi elementami pieczątek lekarskich można samemu zadecydować o wzorze swojej pieczątki. Wzór pieczątek lekarskich oraz pieczątek pielęgniarskich nie jest ściśle określony przez żaden organ, dlatego istnieje możliwość indywidualnego dopasowania go do własnych potrzeb i preferencji.

Kilka przykładowych realizacji:

W jaki sposób przygotować własny projekt pieczątki?

Dobrze zaprojektowany wzór to podstawa stworzenia swojej pieczątki lekarskiej. Najpierw należy przygotować projekt w formacie PDF, jednak nie jest to obowiązkowe. Wystarczy, że zlecisz nam przygotowanie wzoru wedle Twoich wskazówek. Jest to całkowicie darmowe i z pewnością zaoszczędzi Ci sporo czasu.

Jako producent oferujemy pieczątki w szerokiej gamie różnorodnych modeli – https://zebradruk.pl/wyrabianie-pieczatek/. Projekt pieczątek wykonujemy gratis.

Jaki automat wybrać dla swojej pieczątki?

W naszej ofercie znajdują się automaty gwarantujące wysoką jakość wykonywania pieczątek lekarskich. Wybierz, który z nich odpowiada Twojemu modelowi pieczątki.

  1. Pieczątki lekarskie wykonywane za pomocą IQ20, czyli niewielkich rozmiarów, klasycznego automatu mogą występować w różnych kolorach odbicia np. czarnym, niebieskim, a nawet fioletowym. Printer Compact 20 to świetna alternatywa dla IQ20, jeśli chodzi o wielkość odbicia, kolory oraz posiadanie zatyczki, która ograniczy niepotrzebne zabrudzenia.
  • Kieszonkowym automatem, który zapewnia prostotę obsługi, jest Colop Mouse 20. Sprawdzi się wyjątkowo dobrze podczas podróży także dzięki szczelnej funkcji zamykania. Kolor tuszów, które można zastosować w tym automacie to czarny, czerwony, zielony, niebieski i fioletowy.
  • Z kolei nietypowy Colop EOS 20 zapewnia szeroką gamę możliwości wykonywania pieczątek lekarskich. Innowacyjność tego automatu objawia się przez materiały wykorzystane do jego produkcji, które pochodzą z recyklingu. Colop EOS 20 posiada zatyczkę uniemożliwiającą zabrudzenia stempla, a jego tusz może występować w czarnym, czerwonym lub niebieskim kolorze.

Precyzja wykonywania pieczątek za pomocą powyżej wymienionych automatów to gwarancja najwyżej funkcjonalności. Będziesz mógł wykonywać swoją pracę, nie martwiąc się o jakość kluczowego dla zdrowia pacjenta “podpisu”. Więcej informacji znajdziesz w opisie produktów.

Najważniejsze informacje

Podsumowując, pieczątki lekarzy powinny spełniać określone wymogi treściowe opisane powyżej, które można urozmaicić dodatkowymi informacjami. Jeśli chodzi o wzór pieczątki lekarskiej, istnieje dowolność projektowania. Należy jednak zwrócić uwagę na wybrany przez siebie automat, ponieważ od tego zależy Twój komfort stawiania pieczątek w pracy. Wysoka jakość pieczątek lekarskich to gwarancja bezpieczeństwa pacjentów.

Udostępni:
Napisz komentarz