Strona główna / Blog / Papier satynowy

Papier satynowy

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Obecnie na rynku papierniczym pojawia się coraz więcej nowości, za którymi czasami aż trudno nadążyć. Od papierów syntetycznych, po błyszczące, powlekane czy wykonany z satyny. Każdy z nich z pewnością ma swoje unikalne właściwości i nie można jednoznacznie stwierdzić, który zasługuje na miano tego najlepszego. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, czy aktualnego zapotrzebowania klienta.

Skoro jednak wspomniany został tu papier satynowy, być może warto poświęcić mu chwilkę i poznać jego mocne strony, oraz główne branże, w jakich jest on wykorzystywany. Nie podlega bowiem dyskusji fakt, iż wyróżnia się on na tle innych materiałów w tej dziedzinie i może stanowić praktyczne rozwiązanie dla wielu firm czy nawet osób prywatnych.

Papier satynowy – co to jest?

Po ten rodzaj produktu sięgają zazwyczaj osoby o wysokich wymaganiach. Oczekują one od materiału znacznie wyższej trwałości oraz efektu wizualnego, niż byłyby w stanie uzyskać, decydując się na klasyczną kartkę papieru. Oczywiście za jakością idzie również cena, która także wyróżnia ten konkretny produkt.

Żartobliwie bywa on nawet nazywany papierem do zadań specjalnych. Może to już poniekąd nasuwać pewne wnioski. Zazwyczaj osoby, które go wybierają, oczekują wysokiej klasy efektów. A za pomocą papieru satynowanego, mogą je uzyskać. Materiał bowiem jest gładki i przyjemny w dotyku z obu stron, co umożliwia wykonanie znacznie dokładniejszego druku czy kopii, niż w przypadku klasycznych kartek papieru.

Właściwości papieru satynowego

Jak każdy typ materiału, ten również polecany jest ze względu na swoje mocne strony, do których niewątpliwie zaliczyć można, chociażby:

  • trwałość;
  • grubość;
  • brak połysku;
  • intensywne nasycenie barw;
  • możliwość dalszej przeróbki.

Pochylmy się na moment nad każdym z wymienionych powyżej aspektów.

Papier satynowany jest materiałem droższym, ale zapewniającym znacznie dłuższy okres użyteczności drukowanych na nim materiałów, niż klasyczny arkusz. Jeżeli więc ktoś planuje korzystać z danych wyrobów więcej niż tylko raz, lub spełniać mają one swoje funkcje przez dłuższy czas, być może powinien rozważyć wykorzystanie tego artykułu.

Co ciekawe, swoją wytrzymałość produkt ten zawdzięcza grubości, z jakiej jest wykonany. Wyróżnić można w jego przypadku szeroki zakres, gdyż obejmuje on materiały o gramaturze od 90 do nawet 700. Wszystko zależy więc od zapotrzebowań klienta, oraz sklepu, w jakim zdecyduje się zaopatrywać.

Ponadto charakteryzuje się matową strukturą, co jest szczególnie przydatne, gdy materiały wystawiane są na działanie światła słonecznego. Promienie nie odbijają się od papieru, ani nie powodują wyblaknięcia kolorów. Na powierzchni nie pozostają również odciski palców, co stanowi sporo problem w przypadku zwyczajnych arkuszy.

Do czego wykorzystuje się papier satynowy?

Dla kogo w szczególności polecany jest ten rodzaj materiału? Dla tych, którzy oczekują bądź potrzebują produktu wykonanego estetycznie, z dbałością o szczegóły oraz przyjemnego dla oka obserwatora. Zazwyczaj do tej grupy należą firmy, które co roku tworzą oraz drukują niezliczoną ilość ulotek, reklam czy wizytówek.

Innym zastosowaniem papieru satynowanego, może być druk plakatów. Czy to przeznaczonych do powieszenia w sypialni nad łóżkiem, czy też dla większej publiki. Często przecież natknąć się można na obwieszone plakatami słupy informacyjne czy tablice ogłoszeniowe znajdujące się w większych miastach.

Oczywiście zakres zastosowania tego typu artykułu nie ogranicza się wyłącznie do wymienionych dwóch aspektów. Nieblaknące kolory i przyjemna w dotyku powierzchnia, może okazać się równie przydatna w kontekście druku książek. Być może nie są one tak rozpowszechnione, jak klasyczne tomy zawierające starodawne arkusze papieru, jednak i takie można już znaleźć na półkach w księgarniach.

W drukarnie Zebra Druk oferujemy szerokie możliwości druku.

Czy możemy stosować go w domu?

Odpowiedź wydaje się oczywista. Oczywiście, że tak. Jeśli ktoś tylko dysponuje odpowiednim sprzętem oraz nie szkoda mu wydać paru złotych więcej na szczególny rodzaj papieru, nic nie stoi na przeszkodzie. Zazwyczaj wykorzystywany jest on w zamówieniach hurtowych, gdzie podobnych kopii potrzeba setki, jak nie tysiące. Wtedy koszty szybko się zwracają, zwłaszcza, że tych samych materiałów nie trzeba co chwila dodrukowywać czy martwić się o ich szybkie zniszczenie.

Jednak jeżeli ktoś tylko chciałby sięgnąć po wyższej jakości materiał czy to do ozdoby sypialni, czy też profesjonalnie wyglądających zdjęć stojących na kominku bądź wiszących na ścianie, dlaczego miałby sobie tego odmawiać? Z pewnością druki na papierze satynowanym wywołają u znajomych oraz rodziny znacznie większe wrażenie. A i posłużą na dłużej.

Wiedząc to wszystko o tym produkcie, nie dziwi już tak bardzo fakt, iż często właśnie on wybierany jest w pierwszej kolejności. Nie bez powodu też zyskuje coraz większą popularność zwłaszcza wśród firm, które zazwyczaj stawiają na jakość, trwałość oraz pozytywny efekt wizualny, który w świecie marketingu może stanowić podstawę do udanej kampanii reklamowej. Pamiętać należy jednak o tym, że każdy z osobna może czerpać równe korzyści oraz satysfakcję z efektywnych wyrobów, wykorzystujących satynę, jako podstawowy materiał produkcyjny.

Udostępni:
Napisz komentarz