Pieczątka firmowa – co powinna zawierać pieczątka firmowa
Jako produkt, którego posiadania nie nakazuje polskie prawo, pieczątka firmowa mogłaby być przez przedsiębiorców bagatelizowana, jednak tak nie jest. Dlaczego? Przede wszystkim jest to przedmiot, dzięki któremu reklamujemy swoją firmę, dodajemy jej profesjonalizmu, kreujemy prestiż. Dzięki pieczątce oszczędzamy również czas, podnosimy zaufanie do naszej firmy i unikamy problemów z urzędnikami państwowych instytucji.
Jakie wymogi musi spełniać pieczątka firmowa w roku 2022
To, co znajdzie się na pieczątce firmy, zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest spełnienie narzuconych standardów, a drugim to, co my sami jako przedsiębiorcy, chcemy przekazać klientom i kontrahentom. Żeby pieczątka spełniła funkcję, do jakiej jest przeznaczona, trzeba dobrze zaplanować układ graficzny. Podstawowe dane, jakie musimy umieścić na pieczątce:
- nazwę firmy;
- adres;
- numer identyfikacji podatkowej (NIP).
Jakie informacje na pieczątce, choć mniej wymagane, zawsze się na niej znajdują? Do rzeczy oczywistych należą numery telefonów, numer faksu, adres e-mail czy adres strony internetowej. Dużą popularnością cieszy się również ulokowanie na stemplu logo firmy. W tym przypadku trzeba jednak dobrze zaplanować czytelność pieczątki i pamiętać, że to nie ono jest informacją priorytetową.
Zanim zamówimy pieczątkę, warto zastanowić się, w jakim kolorze wybrać do niej tusz. Nie ma tu narzuconych żadnych norm, jednak przyjętym jest, że czerwień zarezerwowana jest dla urzędów i instytucji państwowych. W związku z tym możemy wybrać między czernią, granatem, zielenią czy fioletem. Czasami, choć rzadko, zdarza się, że klienci wybierają pieczątki z odbiciami wielokolorowymi.
Cennik pieczątek na zamówienie dostępny na naszej stronie – https://zebradruk.pl/wyrabianie-pieczatek/. Projekt pieczątek wykonujemy gratis.
Dane na pieczątce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Dokumenty, na których przedstawiana jest pieczątka należąca do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, muszą spełniać odpowiednie kryteria, dlatego także i pieczątka spółki z o.o., zawierać powinna informacje spełniające te wymagania. Należą do nich dane, które muszą być ujawnione w obrocie gospodarczym, np. wysokość kapitału zakładowego.
Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje, jakie umieszczamy na pieczątce firmowej, mają obowiązek dokładnie odwzorowywać dane funkcjonujące we wniosku rejestracyjnym działalności gospodarczej.
Co powinno znajdować się na pieczątce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:
- nazwa firmy (pełna lub skrócona);
- forma prawna (np. spółka z o.o.);
- adres siedziby spółki;
- identyfikator podatkowy NIP;
- numer KRS i oznaczenie sądu rejonowego.
Ze względu na dużą ilość treści, przed przystąpieniem do zlecenia wykonania pieczątki dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dobrze jest zwrócić się o pomoc do grafika komputerowego. Osoba ta pomoże w doborze wielkości pieczątki, czytelnej czcionki czy umiejscowienia poszczególnych danych. Zakłady zajmujące się produkcją pieczątek zatrudniają takich fachowców, więc nie oznacza to dodatkowej fatygi.
Co powinna zawierać pieczątka firmy jednoosobowej
Jednoosobowa działalność gospodarcza to bardzo prosta forma prowadzenia własnego biznesu, a co za tym idzie, ilość treści, jaką powinna zawierać pieczątka firmy jednoosobowej, jest skromniejsza niż w przypadku pieczątki dla spółki. Dzięki temu na stemplu można zawrzeć więcej informacji dodatkowych. Co musimy uwzględnić na takiej pieczątce:
- nazwę firmy;
- imię i nazwisko właściciela;
- adres firmy;
- numer Identyfikacji Podatkowej NIP.
Co z dodatkowych informacji możemy dodać do pieczątki:
- adres e-mail;
- numer telefonu;
- kod QR;
- numer rachunku bankowego;
- adres strony internetowej;
- odniesienie do konta w social mediach;
- logo.
W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, kiedy nie chcemy przesadnie inwestować, pieczątka firmowa z powodzeniem może zastąpić tradycyjne wizytówki, a także może być wykorzystywana do oznaczania produktów firmowych czy opakowań reklamowych. Dla osób kreatywnych istnieją internetowe programy, w których można samemu zaprojektować układ danych na pieczątce firmy.
Jakie są koszty wyrobienia pieczątki firmowej
Rynek usług w zakresie wyrabiania pieczątek firmowych jest bardzo duży, w związku z czym koszt przygotowania stempla w zależności od np. techniki wykonania (pre-ink, polimerowe), w zależności od sposobu korzystania (automat samotuszujący, stempel) jest akceptowalny i waha się od 30,00 do 120,00 złotych, w zależności również od wielkości pieczątki.
Pomimo że posiadanie pieczątki firmowej nie jest obowiązkowe, to biorąc pod uwagę ilość spełnianych przez nią funkcji, warto się w takową zaopatrzyć i jeśli nie korzystać z niej na co dzień, to potraktować ją jako część wizerunku firmy czy gadżet reklamowy. Niewielkim kosztem możemy ułatwić sobie życie i jednocześnie przyciągnąć uwagę.