Strona główna / Blog / Jak powinna wyglądać dobra wizytówka?

Jak powinna wyglądać dobra wizytówka?

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Dobrze zaprojektowana wizytówka firmowa jest nie tylko ważnym elementem wizerunkowym firmy, ale zarazem jej reklamą. Pozwala na identyfikację danej marki, a jej wygląd niejednokrotnie decyduje o tym czy dany klient lub kontrahent zdecyduje się nawiązać z nami współpracę. Warto więc zadbać jej jakość, tak aby prezentowała się w sposób atrakcyjny, przyciągający uwagę i zachęcający do nawiązania kontaktu z naszą marką. W tym artykule uzyskasz garść praktycznych informacji na temat tego jak powinna wyglądać wizytówka i jakie informacje zawierać, tak aby wyróżniała się na tle innych.

Jakie wymiary powinna mieć wizytówka firmowa?

Pierwszym istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę są wymiary wizytówki firmowej. Są one zarazem jej dużą zaletą, z uwagi na jej poręczność, dzięki której bez trudu można umieścić ją w przegródce portfela, torebce albo w kieszeni, co czyni ją niezwykle praktyczną i odpowiada za jej dużą popularność. Zgodnie z normą ISO rozmiary wizytówki wynoszą 85,60×53,98 mm.

Często jednak różnią się one, w zależności od danego kraju. W Polsce stosowane są wizytówki wykonywane w dwóch wymiarach: 90x55mm oraz w tzw. standardzie europejskim 85x55mm. Pomimo tego że najczęściej wizytówki są tworzone w orientacji poziomej, możliwe jest jej wykonanie w orientacji pionowej co może wyróżnić naszą markę i zadziałać na jej korzyść.

Co powinna zawierać wizytówka?

Kluczowe informacje, jakie powinna zawierać dobrze wykonana wizytówka firmowa to:

  • nazwę firmy,
  • logo firmy,
  • imię i nazwisko przedsiębiorcy bądź właściciela wizytówki,
  • stanowisko,
  • adres siedziby firmy,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • adres strony internetowej (jeśli firma posiada fanpage w mediach społecznościowych warto również zamieścić jego adres).

Dodatkowo, jeśli nasza firma posiada slogan, dobrym pomysłem jest jego zamieszczenie na naszej wizytówce. Nieszablonowe, przemyślane hasło może zwiększyć zainteresowanie klientów lub kontrahentów.

Papier oraz uszlachetnienie

W zależności od charakteru naszej wizytówki firmowej, do jej produkcji wykorzystywane są specjalne rodzaje papieru do druku, a także odpowiednia metoda uszlachetnienia. Ich rodzaj zależy często od profilu działalności firmy.

Rodzaje papieru

Produkcja wizytówek firmowych wymaga zastosowania specjalnego rodzaju papieru. Odpowiednim materiałem do produkcji wizytówki jest papier o gramaturze wynoszącej co najmniej 250–400 g. Do wyrobu wizytówki firmowej wykorzystuje się trzy rodzaje papieru: papier kredowy, papier satynowy oraz papier ozdobny. Papier kredowy dzięki mniejszej gęstości oraz większej gładkości od kartonu, nadaje się do produkcji klasycznych wizytówek.

Jeśli jednak zależy nam, aby wizytówka naszej firmy była wyższej jakości, wówczas odpowiedni jest papier satynowy z delikatnym połyskiem oraz papier ozdobny, który stanowi doskonały materiał do produkcji wizytówki, której chcielibyśmy nadać artystyczny lub ozdobny charakter.

Dodatkowe uszlachetnienie

Dodatkowe uszlachetnienie wizytówki firmowej można uzyskać korzystając z metod takich jak hot stamping lub lakierowanie.

  • Hot stamping (inna nazwa to hot print) to proces nanoszenia w wytłoczonym obszarze specjalnej folii za pomocą stempla matrycowego na materiał. Grawerowany obraz jest podgrzewany, zanim zostanie przeniesiony na folię. Metoda hot stamping zawdzięcza swą nazwę procesowi tłoczenia na gorąco i jako technika suchego drukowania stosowana jest w litografii, gdzie folie są przenoszone na określoną powierzchnię przy wysokich poziomach temperatury, pod wpływem której klej na folii ulega rozpuszczeniu mocując ją do powierzchni. Folia holograficzna odpowiada za pojawienie się efektów posrebrzenia lub pozłocenia na określonej powierzchni, na którą efekt ma zostać przeniesiony. Metoda ta jest odpowiednia w produkcji wizytówek firmowych z udziałem papierów ozdobnych w tonacji brązu oraz beżu.
  • Lakierowanie wybiórcze UV stanowi innowacyjną metodę lakierowania, zastępującą wcześniejszą metodę sitodruku, w której wykorzystuje się specjalny lakier UV, który jest nakładany punktowo na drukowanym arkuszu papieru. Tego rodzaju uszlachetnienie wzbogaca projekt o wyczuwalną strukturę. Na skutek działania  promieniowania UV lakier umiejscowiony na arkuszu twardnieje i nabiera swoich unikalnych cech, dzięki czemu możliwe staje się nabłyszczenie jedynie określonych elementów druku. Lakier wybiórczy ma zastosowanie do produkcji wizytówek firmowych, którym chcemy nadać elegancki wyraz.

Gdzie zamówić projekt graficzny oraz wydruk

Dla klientów nieposiadających gotowych projektów oferujemy stworzenie projektu wizytówki.

Naszą ekipę stanowi zgrany zespół profesjonalistów, którzy z oddaniem i pasją dokładają wszelkich starań, aby Państwa zamówienie było zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami, a tym co nas charakteryzuje jest indywidualne podejście do każdego klienta. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Właściwie wykonana i dopasowana do specjalności oraz naszych potrzeb wizytówka firmowa to klucz do sukcesu w budowaniu pozycji marki. A ponieważ stanowi wizerunek firmy, należy zadbać o jej niebanalny, unikalny, a może nawet nieco fantazyjny wygląd, który zapadnie w pamięć innym i nie da im o sobie zapomnieć.

Udostępni:
Napisz komentarz