Strona główna / Blog / Papier kredowy

Papier kredowy

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Powszechnie używany podłożem do druku, jest papier kredowy. Mieszanina pigmentu mineralnego (siarczan baru i kaolin) i kleju, którym jest powlekany sprawia, iż wykonywany na nim nadruk, charakteryzuje się bardzo wysoką jakością. Intensywność i wierność oddania barw, ostry nadruk nawet w najdrobniejszych szczegółach sprawiają, że powszechnie jest on wybierany do wykonania druków najwyższej jakości. Ekskluzywne druki, ale też produkty codziennego użytku, są wykonywane przeważnie na papierach kredowanych różnej gramatury.

Właściwości papieru kredowego

Papier kredowy w dotyku jest bardzo gładki, śliski, przeważnie o podwyższonej bieli. Zastosowanie odpowiednich, szybkoschnących farb, gwarantuje uzyskanie dobrej jakości nadruku.

Nie jest on polecany do ręcznego pisania, ze względu na swoją niską wsiąkliwość. Tusz, czy atrament długo będzie wysychał, lub nie wyschnie nigdy.

Błyszczący i matowy papier kredowy

Na rynku, spotykamy papiery kredowe z połyskiem lub matowe. Możemy zakupić kredy (potoczna nazwa papieru kredowego) półmatowe oraz z podwyższonym połyskiem. Bez względu na to, który z nich wybierzemy, miejsca zadrukowane będą śliskie i błyszczące. Efekt druku najbardziej zbliżone do tego, co widzieliśmy na ekranie monitora, przy akceptacji projektu

Zastosowanie papieru kredowego

Szeroko rozumiane druki reklamowe, to produkty, w których ma miejsce zastosowania papieru kredowego. Jest to najczęściej stosowany papier do druku offsetowego, ale używany jest też w innych technikach druku ze znakomitymi efektami.

Można używać go do realizacji wielu zleceń, oto niektóre z nich:

Ze względu na niską wsiąkliwość, na papierze kredowym, niepolecane są druki typu:

  • papiery firmowe,
  • notesy,
  • ankiety,
  • kalendarze,
  • plakaty i inne druki, które będą eksponowane poza budynkami.

Druki, które będą zawieszane, czy udostępniane na wolnym powietrzu, można zabezpieczyć przed zniszczeniem. Najskuteczniejszą metodą w takim przypadku będzie obustronne foliowanie druków. Trzeba pamiętać, że zabezpieczane materiały folią błyszczącą, mogą dość znacznie zmienić, najczęściej “podbić” kolorystykę czy kontrast. Folia matowa w mniejszym stopniu ma na to wpływ, ale z reguły jest trochę droższa.

Wszystkie druki można uszlachetnić wspomnianym powyżej foliowaniem, a także lakierowaniem dyspersyjnym, lakierowaniem UV, całościowym lub wybiórczym. Znakomite efekty, daje całkowite pokrycie arkusza folią matową, a następnie wybrane elementy lakierujemy wybiórczo lakierem UV.


Sprawdź ofertę naszej drukarni i przekonaj się, jak wiele możemy dla Ciebie zrobić.


Czy możemy stosować go w domu?

W warunkach domowych, zastosowanie papieru kredowego jest mocno ograniczone. Raczej to do nas trafiają wyroby z etykietami, opakowaniami, itp., wydrukowane na papierze kredowym. Wydruk na domowej drukarce, zdecydowanie lepiej się sprawdzi, gdy użyjemy dedykowanego do niej papieru kserograficznego.

Zastosowanie papieru kredowego, w drukarce atramentowej, z góry skazuje nas na porażkę. Papier kredowy jest powlekany, więc wydruk będzie bardzo długo wysychał, albo w ogóle nie wyschnie. Arkusz będzie podatny na rozmazanie, zarysowanie itp.

Jakie gramatury papieru są wybierane dla wydruku?

Zlecając druk w zakładzie poligraficznym, spotkamy się z parametrem określanym jako grubość papieru. Jest to błędne stwierdzenie, bo wartość podawana nie określa grubości, tylko wagę materiału o wymiarach 1 x 1 m. Świadczy więc o ciężarze 1 m2, co nie zawsze równa się z grubością. Skomplikowany proces produkcji, uszlachetnienia i wykończenia papieru może sprawić, że dwa różne papiery o tej samej podawanej gramaturze, mają różną grubość.

Gramatura papieru kredowego, potrzebna do wydruku powierzonego zlecenia, musi być odpowiednia do rodzaju wykonywanych druków. W zależności od potrzeb, a także od celu, jaki chcemy osiągnąć, wybierzemy:

Rodzaj druku Gramatura w g/m2
foldery reklamowe, 90 – 200
katalogi 90 – 175
ulotki 90 – 250
instrukcje 90 – 175
broszury 90 – 175
metki 200 – 350
zawieszki 250 – 350
identyfikatory 250 – 350
wizytówki 300 – 350
teczki reklamowe 300 – 350
plakaty 150 – 175

Podsumowanie

Papier kredowy, równie ten z połyskiem czy matowy, mają duży wpływ, na jakość drukowanych zleceń. Drukuje się na nim prace, które wymagają najwyższej klasy, nieosiągalnej na innych podłożach. Jest on bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne od zwykłych papierów do druku offsetowego. Efekt  końcowy, w postaci gotowego wydruku, który osiągniemy przy zastosowaniu papieru kredowego, będzie nieporównywalny z żadnym innym.

Operatorzy maszyn, bardzo lubią i cenią sobie drukowanie na papierze kredowym.   Papier ten nie pyli, i nie rozciąga się, w takim stopniu, jak inny zwykły papier do druku offsetowego. Łatwiej ustawia się zespół podający arkusz, szybciej i dokładniej reguluje się nasycenie kolorów i stół odbiorczy. Sam druk można przeprowadzać z większą szybkością. Oczywiście samo doświadczenie maszynisty ma tu ogromny wpływ na cały proces. Klasa maszyny drukującej oraz jakość przygotowanej pracy do druku, także mają kolosalny wpływ na cały proces wydruku powierzonego zlecenia.

 

Udostępni:
Napisz komentarz