Czym się różni papier offsetowy od papieru kredowego?
Większość osób, które nie mają nic wspólnego z profesjonalnym drukiem, wychodzi z założenia, iż jakość wydruku uzależniona jest głównie od maszyn oraz technologii, stosowanych przez daną drukarnię – im bardziej innowacyjne, nowoczesne technologie, tym wydruk będzie lepszy. Nie jest ta do końca. Główną rolę odgrywa tu przede wszystkim rodzaj papieru, wykorzystywanego do druku.
Ze względu na rodzaj papieru, który wykorzystują punkty poligraficzne, papier ten możemy podzielić na offsetowy oraz kredowy.
Papier offsetowy
Ze względu na to, iż stanowi on tańszą opcję wydruku, sprawdza się w wysokim nakładzie – gdy potrzebujemy uzyskać dużą ilość danego materiału np. gdy drukujemy książki lub też materiały, ulotki reklamowe. Charakteryzuje się on dosyć chropowatą oraz szorstką powierzchnią, ale co niezwykle ważne, świetnie się po nim pisze, stąd też jego wykorzystanie w firmach – a dokładniej w biurach, sekretariatach i niezliczonych instytucjach. Papier ten bardzo dobrze współgra z tuszem i daje także opcję ponownego druku.
Produkowany jest on z drzewnej masy celulozowej, do której dodaje się ligninę. Aby wytworzyć naprawdę dobry papier offsetowy, stosuje się metodę impregnacji, specjalnego rodzaju smołą. W kwestii gramatury, możemy spotkać się z reguły od 80 g do 120 g/m2, aczkolwiek w razie zapotrzebowania istnieje szansa dotarcia do wyższej gramatury niż uprzednio podana lub też do papieru offsetowego w kolorze.
Omawiany wyżej gatunek papieru, który potocznie nazywany jest zwykłym, tudzież uniwersalnym, z w uwagi na swoje ekonomiczne właściwości używany jest, jako tworzywo nie tylko pod książki czy wymieniane już ulotki, lecz również: notesy, swego rodzaju broszury, materiały podobne do popularnych krzyżówek czy też kolorowanek. Wydaje się on stanowić więc najbardziej powszechnie wykorzystywany oraz używany jego rodzaj. Papier ten ma swoiste zastosowanie w druku offsetowym, jak i też cyfrowym.
Papier kredowy
Zdecydowanie innym rodzajem papieru jest papier kredowy, inaczej kreda, który stanowi papier powlekany. Można go jeszcze podzielić na papier matowy lub ten z połyskiem. Stanowi on tę „lepszą” wersję papieru i jest używany najczęściej do wydruku wizytówek, niestandardowych i zwracających uwagę ulotek czy też wytwornych i eleganckich zaproszeń ślubnych. Jest on więc zdecydowanie częściej używany po to, by zaznaczyć atrakcyjność oraz walory estetyczne danego druku.
Papier kredowy jest bezdrzewny, a swoimi niezwykłymi walorami cieszy się poprzez dodatkowy klej oraz naturalny pigment, które są przy końcu jego produkcji traktowane z odpowiednią starannością. Owocem tego jest to, iż ten gatunek papieru jest gładki, nieskazitelnie biały (przez co kolory świetnie i w sposób intensywny się na nim prezentują), traktowany jest jako mało wsiąkliwy oraz jest nieprzezroczysty – nie przebija – co jest jego istotnym atutem. Jeśli chodzi o gramaturę, możemy znaleźć jej szeroki zakres – począwszy od 90 aż do 350 g, co jest także dosyć ważne – jest on zdecydowanie dla bardziej wymagających klientów. Im większa gramatura, tym papier trwalszy, grubszy.
Czym się różni papier offsetowy od papieru kredowego?
Cecha | Papier offsetowy | Papier kredowy |
Gęstość | miękki, mało sztywny | sztywny |
Grubość | 80 g – 120 g | 90 g – 350 g |
Porowatość | mocna porowatość | mała porowatość |
Gładkość/szorstkość | szorstki, chropowaty | gładki, miły w dotyku |
Wilgotność | brak odporności na wilgoć, może przemakać | odporny na wilgoć, nieprzemakający |
Walory estetyczne | brak większych walorów estetycznych, zwykły, uniwersalny | atrakcyjny, zwracający uwagę |
Cena | stosunkowo tani, ekonomiczny | droższy, mniej ekonomiczny |
Jak wyżej wskazano, papier offsetowy, ten zwykły, powszechny – książkowy, zdecydowanie różni się od papieru kredowego, tego znanego m. in. z zaproszeń ślubnych. Różnice te są zauważalne przede wszystkim, jeśli chodzi o:
- gęstość papieru;
- jego grubość (gramatura);
- rodzaj powierzchni – chropowatość – szorstkość;
- wsiąkliwość;
- walory estetyczne lub ich brak;
- cenę materiału – różnią się ekonomicznością.
Do jakich produktów poligraficznych poleca się papier offsetowy i kredowy?
Papier offsetowy świetnie nadaje się na:
- różnego rodzaju materiały biurowe – koperty czy też podkładki na biurko;
- zwykłe materiały reklamowe, typu ulotki;
- broszury;
- książki czy też kolorowanki dla najmłodszych.
Papier kredowy sprawdzi się, gdy chcemy stworzyć:
- ciekawą wizytówkę;
- budzące zachwyt zaproszenie na ślub;
- dyplom, certyfikat;
- ilustrację.
Druk offsetowy czy druk cyfrowy?
Dla niewdrożonych w temat – druk offsetowy, inaczej także płaski, charakteryzuje się tym, iż cała składnia matrycy drukarki offsetowej (każdy jej element z osobna), znajduje się na tym samym poziomie, a czynniki drukujące oraz niedrukujące odpychają się nawzajem. W przypadku druku cyfrowego – jest on zdecydowanie bardziej znany, wykorzystywana jest elektrofotograficzna maszyna drukarska, a ten rodzaj wydruku można powiedzieć, jest bezpośrednio z komputera – nie są tu potrzebne pośrednie nośniki, jak w przypadku druku, jaki stanowi druk offsetowy.
Druk offsetowy cechuje dosyć wysoka jakość danych wydruków, a także to, że możemy drukować różnorodne rozmiary (także duże formaty), na wielu różnych podłożach. Istotna jest także bogata kolorystyka – w grę wchodzi także kolor złoty i srebrny. Druk ten jednak nie należy do najtańszych, ciężko nanieść na niego jakiekolwiek modyfikacje (wówczas, gdy proces jego wykonywania już się rozpoczął), jak i jego wada jest dość długi czas realizacji.
Podsumowując, druk offsetowy doskonale sprawdzi się przy dosyć dużych nakładach – przy wydruku ulotek, książek (które to materiały mają tak samo wyglądać), natomiast, gdy chcemy stworzyć coś o mniejszym nakładzie, lecz wymagającego personalizacji, lepiej wybrać druk cyfrowy.
Przychodząc do drukarni, część osób nie posiada sprecyzowanej wizji lub też po prostu nie wie co wybrać, a dokładniej który rodzaj papieru będzie dla nich najodpowiedniejszy. Nie powinniśmy kierować się ceną, tylko potrzebami danego projektu. Jeśli zależy nam na przykuwających wzrok wizytówkach, czy zapadających w pamięć zaproszeniach ślubnych, zdecydujmy się na błyszczący papier typu kredowego. Gdy natomiast planujemy hurtowy druk zwykłych ulotek czy materiałów biurowych, wybierzmy tę tańszą, uniwersalną, lecz niekoniecznie gorszą opcję – papier offsetowy.