Gramatura papieru
Obecnie w sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów papieru, które zróżnicowane są pod kątem formatów (najpopularniejsze A4, A5, jednak jest ich znacznie więcej, tak jak B i C), rodzaju powierzchni (na przykład gładkie, szorstkie, prążkowane), barwy, oraz gramatury. Papier wykorzystywany jest powszechnie przez dzieci i młodzież do tworzenia prac plastycznych oraz dorosłych. Papier jest podstawowym elementem książek, czasopism, gazet, ale też wytłaczanek, czy filtrów do kawy. Dzięki ozdobnemu papierowi można w piękny sposób zapakować prezent, czy paczkę używając opakowań tekturowych. Z kolei papier samoprzylepny wykorzystywany jest do produkcji etykiet, czy naklejek.
Ponadto swoje zastosowanie ma również w wielu gałęziach przemysłu, na przykład w branży tytoniowej. Wykorzystywany jest do drukowania banknotów oraz papierów wartościowych. Papier ze względu na wszechobecność jest niezbędnym elementem w życiu codziennym, dlatego też warto dowiedzieć się na jego temat więcej.
Co to znaczy gramatura papieru?
Gramatura papieru informuje o gęstości oraz grubości papieru i jest to stosunek grama na metr kwadratowy (czyli format A0). Wartość gramatury papieru podawana jest dla jednego arkusza papieru. Im wartość liczbowa jest wyższa, tym papier będzie grubszy oraz cięższy. Jednostką gramatury papieru jest gsm (nazwa jednostki pochodzi z języka angielskiego: grams per square meter), jednak odpowiada ona gramom, zatem przykładowo gramatura 1 metra kwadratowego papieru oznaczona jako 80g/m² waży dokładnie 80 gramów.
Z kolei najczęściej grubość kartki papieru używanego na co dzień w drukarkach wynosi 0,05-0,1 mm.
Jakie ma znaczenie gramatura papieru?
Gramatura papieru przede wszystkim decyduje o wytrzymałości otrzymywanych wydruków. Zatem jest to ważny parametr zarówno dla osób drukujących pojedyncze strony, a także dla tych, którzy potrzebują wydruków w większej ilości. Gramatura papieru przede wszystkim ma decydujący wpływ na przeznaczenie drukowanych materiałów. Dla firm chcących posiadać wizytówki, które będą sztywne, wytrzymałe gramatura powinna być wyższa, w porównaniu do dokumentów przeznaczonych do codziennego użytku. Wysokie wartości gramatury papieru są również właściwe dla różnego rodzaju plakatów, bilbordów, czy okładek czasopism.
Ten niepozorny wyznacznik właściwości papieru ma wpływ na postrzeganie wydrukowanych materiałów przez potencjalnych klientów, czy kupców, zatem wspomaga proces reklamy oraz zachęca do skorzystania z usług danej firmy. Zainwestowanie przykładowo w bilbord o wysokiej gramaturze papieru informujący o świadczonych usługach firm zachowany będzie w dobrym stanie przez dłuższy czas. Dobrym przykładem są również książki, w których zastosowanie wysokiej gramatury papieru będzie przekładać się na spełnianie wymagań Klientów ze względu na wytrzymałość. Ten aspekt doceniony również będzie przez uczniów korzystających z podręczników oraz zeszytów ćwiczeń.
Gramatura papieru wpływa zatem na ocenę danego materiału i na jego postrzeganie przez Konsumentów. Należy również wspomnieć, iż papier charakteryzujący się wysoką odpornością jest droższy w porównaniu do papieru wykorzystywanego na własne potrzeby, dlatego też warto go wybrać zgodnie z naszymi aktualnymi potrzebami.
Podział papieru według gramatury
Dostępnych jest wiele rodzajów gramatury papieru:
- 15-30 g/m² – najniższe wartości gramatury papieru wykorzystywane między innymi do produkcji chusteczek higienicznych, czy papieru toaletowego.
- 35-55 g/m² – najpowszechniejsze wartości gramatury dla wydruków gazetowych, a także do przygotowywania reklam, czy folderów informacyjnych firm (dla pracowników, w celach informacyjnych).
- 70-90 g/m² – z tego typu gramaturą najczęściej mają do czynienia uczniowie oraz studenci, bowiem tego typu papier wykorzystywany jest do produkcji zeszytów, które są elastyczne i dostosowane do wymagań osób uczących się. Również zastosowany jest w kopertach, które dzięki możliwości zginania są bezproblemowe w trakcie transportu.
- 100-120 g/m² – ta gramatura papieru przede wszystkim jest przeznaczona do drukowania dokumentów w biurach.
- 130-170 g/m² – ten rodzaj gramatury przeznaczony jest do drukowania plakatów i zdjęć fotograficznych (jednak są to jedne z najcieńszych papierów stosowanych do wywoływania zdjęć).
- 175-250 g/m² – jest to wartość graniczna pomiędzy papierem a tekturą, ponieważ ten rodzaj gramatury wykorzystuje się do składania lekkich kartonów. Również z tego typu papieru korzystają magazyny wydające czasopisma.
- 255-350 g/m² – gramatura ta wykorzystywana jest do produkcji zaproszeń na chrzciny, komunie, śluby, także do wizytówek. Papier zachowuje sztywność, mimo częstego dotyku danych materiałów.
- >350 g/m² – idealna gramatura do produkcji pocztówek, banerów (ze względu na ekspozycje na warunki pogodowe), a także do ciężkich kartonów.
Gramatura kartki A4
Najpopularniejszy format kartek A4 wykorzystywany przez większość z nas ze względu na uniwersalny charakter. Kartki A4 stosowane są do sporządzania umów, regulaminów, protokołów. W szkołach do przygotowywania testów egzaminacyjnych, w biurach rachunkowych do wystawiania faktur, a na uniwersytetach do drukowania prac licencjackich, magisterskich, czy doktoranckich.
Gramatura kartki A4 może być różna, najpopularniejsza to 80g/m², natomiast wykorzystywane są również grubsze kartki papieru, na przykład w drukarniach cyfowych.
Jak wybrać papier techniczny?
Papier techniczny wykorzystywany przede wszystkim przez dzieci na zajęciach plastycznych, ale także przez dorosłych do przygotowywania różnych ozdób, rysunków, czy projektów powinien charakteryzować się dużą wytrzymałością. Przyjętą wartością gramatury papieru technicznego jest minimum 160 g/m². Dzięki temu używanie farb, nawet akwarelowych nie spowodują zniekształceń rysunków. Ponadto są odpowiednie do wycinania różnego rodzaju elementów, a także tworzenia trudnych struktur, takich jak na przykład origami.
Jaką gramaturę wybrać do druku?
Gramatura papieru powinna być dopasowana do posiadanego sprzętu. Papier do drukarki zazwyczaj wykorzystywany do własnego użytku domowego, lub w biurach przystosowany jest do drukowania na papierze nieprzekraczającym gramatury 300 g/m² (tego typu wartość również wykorzystywana jest do wywoływania zdjęć). Dlatego też plakaty, wizytówki zaleca się drukować w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach.
Podsumowując, gramatura papieru jest to bardzo ważny parametr, na który powinniśmy zwracać uwagę. Ma to znaczenie przede wszystkim dla firm, które ze względu na charakter pracy przygotowują wiele materiałów (dydaktyczne, konferencyjne, informacyjne) dla pracowników, czy potencjalnych Klientów (foldery, broszury). Wybór gramatury papieru powinien być przemyślany, ponieważ wpływa na postrzeganie firmy oraz nawiązuje do jakości oferowanych usług. Również jest to ważny aspekt dla nauczycieli, uczniów, studentów, którzy drukując materiały edukacyjne powinni dbać o ich jakość. Dzięki szerokiemu asortymentowi każdy może odpowiednio dopasować typ papieru do własnych potrzeb.