Jaki rodzaj papieru wybrać na projekt zaproszeń
W momencie rozpoczęcia planowania jednego z piękniejszych dni w naszym życiu – ślubu – pojawia nam się w głowie tysiąc myśli. Od wyboru zaproszeń ślubnych po wybór sukni ślubnej czy wzorków na krawacie. Kiedy mamy już wszystkie dane i szczegóły, spokojnie możemy przejść do następnego kroku, jakim jest tworzenie zaproszeń ślubnych. Natykamy się na pierwszą przeszkodę – rodzaje papierów zaproszeń ślubnych. Choć z początku wydaje się tego za wiele, nie wiadomo który z nich będzie najlepszy. Otóż w tym artykule dowiesz się, jaki rodzaj papieru będzie najlepszy dla zaproszeń ślubnych.
Od czego zacząć?
Od czego zacząć przygotowywanie zaproszeń ślubnych? Na pierwszym miejscu powinniśmy uzyskać wszystkie dane, jakie zostaną zamieszczone na zaproszeniach.
Planowanie wesela powinniśmy zatem rozpocząć od wyboru restauracji, w której odbędzie się wesele. Niektóre sale aktualnie wymagają odpowiednio wczesnej rezerwacji, czasem czas oczekiwania wynosi ponad dwa lata.
Kiedy ustalimy, gdzie i kiedy odbędzie się ślub, warto ustalić godzinę ślubu w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego. Po ustaleniu tych szczegółów warto stworzyć listę gości, aby być już o krok do przodu w kwestii zaproszeń ślubnych.
Gramatura papieru do zaproszeń ślubnych
Z pewnością przeczytanie wątku odnośnie gramatury papieru na zaproszenia ślubne rodzi pewne wątpliwości. Być może wcale nie pomyśleliście, że może mieć to jakiekolwiek znaczenie. Otóż ma, ponieważ gramatura papieru wpływa na całokształt naszego zaproszenia.
Aby uzyskać taki efekt, zaczynamy od wyboru gramatury. Gramatura papieru do zaproszeń ślubnych, nie powinna być mniejsza niż 250 g/m2 w zaproszeniach „rozkładanych”. W przypadku zaproszeń jednokartkowych za idealną gramaturę uznaje się 300 g/m2. Masę papieru do zaproszeń możemy porównać np. do papieru ksero, którego typowa gramatura ma 80gr/m2.
Pamiętajmy jednak, iż gramatura papieru nie świadczy o jego sztywności, ponieważ czasem papier o gramaturze 250 gr/m2 może być sztywniejszy niż papier o gramaturze 300 gr/m2.
Papier niepowlekany lub kredowy
Papier powlekany, potocznie nazywany „kredowym”, charakteryzuje się tym, iż ma on nałożoną powłokę. Powłoka ta sprawia, że gramatura i połyk stają się bardziej widoczne. Powłoka zapewnia nam również zwiększoną trwałość papieru. Papier powlekany nie nadaje się do pisania po nim, natomiast znacznie lepiej się prezentuje. Jest gładki i lśniący.
Papier niepowlekany, jak sama nazwa wskazuje, w odróżnieniu od kredowego, nie posiada żadnej powłoki. Na papierze niepowlekanym znacznie łatwiej jest pisać, ponieważ pismo się nie rozmazuje. Papier niepowlekany dobrze chłonie farbę, co przyczynia się do tego, że łatwiej jest uzyskać intensywne kolory. Powierzchnia tego papieru jest chropowata i matowa.
Podsumowując cechy wymienionych wyżej papierów, papier niepowlekany zapewnia nam inne właściwości, niżeli papier kredowy. Papier powlekany i papier niepowlekany różni technologia produkcji.
- Papier na zaproszenia ślubne powinien być wybrany zgodnie z naszymi upodobaniami. Wybór powinien paść na ten, który najbardziej nas zachwycił. Pamiętajmy, że nasze wesele będzie jedynym i niepowtarzalnym wydarzeniem w życiu, więc takie detale powinny szczególnie zwracać naszą uwagę.
- Papier ozdobny całego zaproszenia to najważniejszy element całej konstrukcji, ponieważ pomimo treści, koperty czy wkładki do zaproszenia, to zaproszenie jest pierwszym, co zobaczą nasi przyszli goście, jak i również dotkną (odnosząc się do wybrania rodzaju papieru).
- Kartki na zaproszenia powinny być wykonane z materiału wcześniej poznanego przez nas, ponieważ niejednokrotnie możemy się zawieść po przygotowaniu dla nas próbnego zaproszenia.
Jaki kolor papieru wybrać
Kolor papieru na zaproszenia ślubne to kolejny krok, który ma ogromne znaczenie w całości naszego zaproszenia. Wybierając kolor, musimy zadać sobie pytanie, w jakim stylu chcemy mieć zaproszenie.
Kiedy wybierzemy zaproszenie w stylu boho, wiadomym jest, że będzie miało ono kolor beżowy lub delikatny kremowy. Jeśli zdecydujemy się na eleganckie i klarowne, najlepiej będzie wybrać granat lub złoto. Wszystko zależy od naszych preferencji.
Kolor zaproszenia ślubnego powinien również sugerować dress code, o ile takowy posiadamy. Jeśli posiadamy, warto o tym wspomnieć w zaproszeniu. Dress code tworzy piękną pamiątkę podczas robienia wspólnego zdjęcia. Jeśli nie chcemy narzucać wszystkim gościom jednakowego koloru kreacji, warto pomyśleć, czy np. druhny bądź przyjaciółki (jeśli świadkową jest tylko jedna kobieta) nie chciałyby założyć jednakowych kolorów sukienek. Będzie to niezapomniana pamiątka.
Pamiętajmy również o tym, że papier do zaproszeń ślubnych powinien być identyczny jak papier do winietek. Zaproszeni goście po odpakowaniu zaproszenia ślubnego na pewno będą pamiętać, jak wyglądało zaproszenie. Mało tego, wiele osób kolekcjonuje sobie zaproszenia ślubne. Winietki na stole nie tylko określają kto, gdzie ma zająć miejsce, ale również świetnie się prezentują na zdjęciach i oczywiście dodają uroku całemu wystrojowi sali.
Dodatki do zaproszeń ślubnych: koperty, pieczątki, wkładki
Po wyborze koloru zaproszenia czeka nas dobranie koperty. Zdecydowana większość decyduje się na klasyczne białe koperty. Wybór tego dodatku zależy w głównej mierze od koloru zaproszenia.
Jeśli nasz wybór padł na zaproszenie w kolorze butelkowej zieleni, to będzie do niego pasować złota koperta. Wybierając zaproszenie w stylu boho, nasza koperta może być też delikatnie beżowa, a dodatkiem uzupełniającym może być przewiązana przez nią kokarda ze sznurka.
Na kopercie możemy umieścić również stempel. Zastosowanie pieczątki jest oryginalne i eleganckie. Stempel może zawierać nasze inicjały lub pełne imiona. Dodaje to szykowności całokształtowi.
Wkładki do zaproszeń ślubnych zazwyczaj składają się z grafiki przedstawiającej, co Państwo młodzi chcieliby otrzymać w ramach prezentu. Może to być również wierszyk, w którym wskażemy gościom, że nie chcemy otrzymać kwiatów, a zamiast kwiatów lepszym rozwiązaniem będzie wino. Jest to rewelacyjne rozwiązanie i sytuacja win-win, ponieważ nie otrzymamy niechcianego prezentu, a gościom ułatwiamy jego dobór.
Jak przygotować zaproszenia ślubne
Przygotowując zaproszenie największe znaczenie ma jego treść, ponieważ zależy nam, aby goście bez problemu trafili pod wskazany adres. Nie chcemy też, aby podczas składania przysięgi małżeńskiej któryś gość „wparował” do kościoła, więc godzina nie może być źle lub niewyraźnie napisana. Treść powinna być krótka, zwięzła i napisana wyraźną czcionką. Kiedy mamy już treść, wybieramy krok po kroku opisane wcześniej rzeczy. Wybieramy gramaturę, odpowiedni papier, kolor i jakie wykorzystamy dodatki.
Kolejny krok zależy od tego, czy zaproszenia zlecamy firmie zewnętrznej, czy wykonujemy je sami. Jeśli zlecamy je firmie, z pewnością wymaga ona listy gości w odpowiednim programie lub pliku, tak więc przygotowujemy wcześniej wspomniane rzeczy i całość wysyłamy firmie. Natomiast, jeśli zaproszenia robimy sami i każdy krok został przez nas przygotowany, to nie pozostaje nic innego jak wydruk naszych pięknych zaproszeń.
Oferujemy unikatowe, kreatywne i estetycznie wykonane zaproszenia. Drukarnia Zebra Druk – Twoja drukarnia zaproszeń!
Rewelacyjną i oryginalną opcją jest wręczenie rodzicom innych zaproszeń niż wszystkie. Pudełka drewniane, ramka ze zdjęciem czy zawiązana wstążką kartka, może być niepowtarzalną pamiątką i na pewno zachwyci rodziców.
Reasumując, po wybraniu odpowiedniej dla nas gramatury papieru do zaproszeń ślubnych, wybraniu rodzaju papieru, koloru i dodatków, które zamieścimy w kopercie, nie pozostaje nam nic innego jak wydrukowanie zaproszeń. Kiedy przygotujemy już zaproszenia ślubne, możemy zacząć jeździć do rodziny i znajomych, aby zaskakiwać pięknym, starannie wybranym zaproszeniem. Korzystając z tego artykułu, z pewnością wybór zaproszenia i dodatków będzie znacznie bardziej przejrzysty i prostszy. Powodzenia!