Strona główna / Blog / Metody i techniki druku płaskiego

Metody i techniki druku płaskiego

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Druk płaski to obok druku wklęsłego i druku wypukłego jedna z najczęściej stosowanych technik drukarskich, która stosowana jest w poligrafii na szeroką skalę. Druk płaski w przeciwieństwie do technik wypukłych i wklęsłych charakteryzuje się formą pozbawioną wyżłobień, co pozwala na zyskanie wysokiej jakości wydruku oraz cieszenie się szeregiem innych korzyści. Czym dokładnie jest druk płaski i jakie jego techniki można wyróżnić? Gdzie jest wykorzystywany jest druk płaski? Jakie ma wady i zalety? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące techniki druku płaskiego!

Czym jest druk płaski?

W poligrafii można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje druku – druk płaski, druk wklęsły i druk wypukłym. Jednym, z nich jest druk płaski, który jest jedną z najczęściej stosowanych technik poligraficznych. Druk płaski stanowi doskonałą alternatywę dla metod druku wklęsłego i druku wypukłego, które także stosowane są na szeroką skalę w branży poligraficznej, jednak w wielu przypadkach sprawdzają się gorzej od technologii druku płaskiego.

Druk płaski to technika poligraficzna, w której miejsca drukujące i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie. Proces przygotowania wydruku przy pomocy tej technologii polega na nałożeniu na matrycę rysunku tłustym tuszem. W następnej kolejności, ma miejsce zwilżenie formy, która zatrzymuje się jedynie w miejscach nienatłuszczonych. Zdecydowanie się na druk płaski to doskonały sposób na stworzenie wysokiej jakości wydruku. Z powodzeniem stosowany jest on podczas wykonywania szeregu różnorodnych projektów. Sprawia to, że technika druku płaskiego stała się niezwykle popularnym rozwiązanym wykorzystywanym na szeroką skalę w grafice, poligrafii czy przemyśle.

Metody i techniki druku płaskiego

Druk płaski obejmuje szereg metod, których podziału dokonuje się w zależności od techniki przenoszenia wzoru na zastosowany materiał drukarski. Wszystkie technologie stosowane w druku płaskim można podzielić na dwie główne grupy, jakimi są  metody pośrednie i metody bezpośrednie.

Metody i techniki druku płaskiego – metody bezpośrednie

Zastosowanie metody pośredniej polega na tym, że druk przenoszony jest z formy drukarskiej na materiał pośredniczący, a dopiero następnie na przygotowany materiał drukarski. Metoda druku pośredniego nazywana jest także techniką off-setową. Aktualnie, offset stanowi jedną z najczęściej stosowanych technik druku płaskiego, która stosowana jest na szeroką skalę w zastosowaniach przemysłowych.

Nasza drukarnia Zebra Druk oferuje druk offsetowy w pełnym zakresie technologii oraz formatu.

Metody i techniki druku płaskiego – metody pośrednie

Metoda bezpośrednia druku płaskiego to technika, w której forma drukowa styka się bezpośrednio z materiał drukarskim. Wśród technik graficznych, które wiążą się z bezpośrednią metodą druku płaskiego można wyróżnić techniki, takie jak litografia, światłodruk czy sitodruk.

  • Litografia to jedna z najstarszych i rozpowszechnionych na szeroką skalę technik druku płaskiego realizowana w sposób bezpośredni. Drukowanie przy zastosowaniu tej techniki polega na zastosowania formy w postaci kamienia litograficznego, czyli płyty będącej odmianą spoistego kamienia wapiennego. Na kamieniu litograficznym wykonuje się rysunek tłustym tuszem lub kredkami, a następnie zwilża się kamień wodą. Pozwala to na wykorzystanie zjawiska fizyczno-chemicznego przyciągania i odpychania się cząsteczek wody i tłuszczu. Ostatnim etapem przygotowania wydruku jest odbicie wzoru z kamienia litograficznego na papierze.
  • Światłodruk stanowi najczęściej stosowaną współcześnie technikę druku płaskiego, która wykorzystywana jest na masową skalę w zastosowaniach przemysłowych i artystycznych. W przypadku tej metody, matryca najczęściej przyjmuje postać szklanej lub metalowej płyty, która zostaje powleczona warstwą kopiową składającą się z żelatyny uczulonej dwuchromianem amonu lub potasu. Pozwala na wykorzystywanie procesów fotochemicznych w celu uzyskania miejsc drukujących i niedrukujących.
  • Sitodruk, czyli druk sitowy to technologia polegająca na przetłaczaniu farby przez matrycę, która swoją formą przypomina sito. Sitodruk to technika wykorzystywana podczas tworzenia nadruków na rożnego rodzaju materiałach – drewnie, plastiku czy skórze. Doskonale sprawdza się, więc ona w szeregu zastosowań w branży tekstylnej czy reklamowej.

Zastosowanie druku płaskiego

Druk płaski to jedna z najczęściej stosowanych technik druku. Stosowana jest ona w technikach graficznych i poligraficznych. Z powodzeniem wykorzystuje się go podczas przygotowywania szeregu różnorodnych wydruków, takich jak dyplomy, certyfikaty, plakaty, bilety, bony, zaproszenia czy wizytówki.

W zależności od wybranej techniki druku płaskiego, technologia umożliwia wykonywanie wydruków na wielu rodzajach materiałów. Druk płaski często wykonywany jest na tworzywach, takich jak tkaniny, drewno, plastik czy skóra.

Wady i zalety druku płaskiego

Druk płaski jest jedną z najczęściej stosowanych metod przygotowywania różnego rodzaju wydruków na szerokiej gamie materiałów drukarskich. Zdecydowanie się na zastosowanie tej techniki to rozwiązanie, które niesie za sobą zarówno szereg korzyści, jak i pewne ograniczenia.

Drukowanie przy zastosowaniu techniki druku płaskiego nie należy bowiem do najtańszych metod przygotowywania nadruku przy ich jednostkowej produkcji. W przypadku drukowania małych i średnich nakładów lepiej jest zrezygnować z tej techniki druku, ponieważ może nieść ona za sobą zbyt wysokie koszty i minimalizować generowane zyski. Zdecydowanie się na druk płaski w przypadku małego nakładu, nie jest także opłacalne dla wytwórcy pod względem jednostkowego czasu realizacji zlecenia. Zdecydowanie lepszym wyborem w takich przypadkach okazują się inne rodzaje druku.

Jednak druk płaski to przede wszystkim szereg zalet, które sprawiają, że konsumenci chętnie sięgają po właśnie ten sposób nanoszenie wzorów na papier. Wybierany przez wielu klientów druk płaski cieszy się dużą popularnością ze względu na szereg korzyści, jakimi pozwala cieszyć się jego zastosowanie – druk płaski umożliwia uzyskanie naprawdę wysokiej jakości wydruków utrzymanych w szerokiej gamie kolorystycznej. Prezentują się one nienagannie niezależnie od grubości i gramatury wybranego papieru, więc z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno podczas tworzenia nadruków na cienkich ulotkach czy plakatach, jak i podczas przygotowywania wizytówek o dużej gramaturze papieru.

Druk płaski jest najlepszym wyborem w przypadku przygotowywania średnich i dużych nakładów określonych wydruków. W takich przypadkach, cena wydruku pojedynczego egzemplarza okazuje być bardzo korzystna, a czas jego uzyskania będzie zadowalający. Z takiej usługi zadowoleni będą zarówno wytwórcy, jak i klienci.

Współczesne technologie pozwalające na przenoszenie danych tekstowych bezpośrednio z komputera na arkusz papieru, takie jak technika druku płaskiego pozwalają na niezwykle szybkie, sprawne i tanie przygotowywanie wydruków w wysokiej jakości. Przenosi to drukowanie na zupełnie inny poziom i stwarza niemal nieograniczone możliwości w zakresie przygotowywania wydruków.

Udostępni:
Napisz komentarz