Naprasowanki na ubrania: jak nanieść je na odzież
Ostatnio bardzo popularne stało się przerabianie czy dodawanie własnych, oryginalnych elementów na ubrania. Jest to świetny sposób, by odrobinę się wyróżnić. Naprasowanki na ubrania są czymś idealnym jeżeli chodzi o delikatne podrasowanie nudnych, starych ubrań. Nie jest to nic skomplikowanego, a potrafi wiele zmienić. Naprasowanki są etykietami odzieżowymi, które można nakładać bezpośrednio na produkty, wprasowując je na miejsce. Stanowią świetną alternatywę dla bardziej tradycyjnych naszywek.
Rodzaje naprasowanek
est wiele sposobów i stylów w jakim możemy zaktualizować swoje ubrania. Ciągłe wymienianie ubrań a przy tym kupowanie nowych jest nie tylko sporym wydatkiem ale także nieekologicznym rozwiązaniem. Jeżeli mamy ograniczony budżet lub nie stać nas na kupowanie nowych ubrań, dobrym pomysłem do przetestowania są naprasowanki. Czasem potrzeba niewiele by przykładowo ze starych dżinsów zrobić całkiem świeżo wyglądające spodnie. Propozycji tych dekoracji jest sporo na rynku. Najczęstsze rodzaje naprasowanek które można w łatwy sposób znaleźć w internecie:
- Litery. W przypadku gdy mamy pomysł by naprasować napis na koszulkę, hasła czy zdania, czy po prostu chcemy mieć czyjeś lub swoje inicjały na ubraniu.
- Dżetowe. Są to wypukłe naprasowanki, które są stworzone z małych (błyszczących lub nie) kamyczków.
- Koronkowe, wyszywane. Małe koronki lub hafty w różnych kształtach.
- Płaskie. Najzwyklejsze prasowanki, gładkie lub lekko chropowate. Najczęściej wykorzystywane na koszulki.
Jak zrobić naprasowankę samodzielnie
Każdy kto lubi próbować nowych rzeczy, a szczególnie eksperymentować z ubraniami powinien stworzyć swój własny wzór prasowanki. Nie jest to nic trudnego, a można odkryć w sobie nową pasję. Jest to nie tylko kreatywne i zabawne, ale można stworzyć coś naprawdę unikatowego. Potrzebne materiały:
- drukarka;
- nożyczki;
- gilotyna do papieru (opcjonalnie);
- papier do naprasowywania (dedykowany dla drukarki atramentowej lub laserowej);
- żelazko/deska do prasowania;
- klej do tkanin (opcjonalnie).
Można zaprojektować swoje etykiety w dowolnym programie komputerowym, co jest dość łatwe. Lub poszukać gotowych etykiet na internecie, które można pobrać i wydrukować. Należy upewnić się, że posiada się odpowiedni rodzaj papieru transferowego dla swojej drukarki. Najpopularniejszy papier transferowy jest przeznaczony do drukarek atramentowych, ale można znaleźć również do drukarek laserowych. Aby wydrukować tego typu papier należy postępować zgodnie z instrukcjami drukowania na papierze transferowym.
Kiedy zamierzasz przystąpić do drukowania etykiet, musisz zmienić ustawienia, aby drukować od tyłu. Pamiętaj, że każda drukarka jest inna i może być konieczne poszukanie tego ustawienia. Być może będziesz musiał przejść do ustawień zaawansowanych i wybrać „odwróć obraz” lub „odbicie lustrzane”. Jeśli nie zmienisz tego ustawienia, po nałożeniu naprasowanki tekst będzie odwrócony. Zalecane jest wydrukowanie ich najpierw na zwykłym papierze, aby upewnić się, że wszystko jest tak jak powinno. Po wydrukowaniu, naprasowanka powinna być gotowa. Następny krok do urozmaicenia ubrań, jest wybrać element który chcemy ozdobić i zabrać się do prasowania.
Jak naprasować prasowankę – krok po kroku
Aby wykonać nadruk na koszulce, bluzie czy innym elemencie garderoby konieczne jest posiadanie żelazka. Posiadając własne naprasowanki, zabawa z tym związana może być jeszcze lepsza. Ale żeby mieć gotową i oryginalną kreację najpierw należy je wprasować w wybraną przez nas rzecz. Instrukcja umieszczenia naprasowanki na ubranie, krok po kroku:
- Upewnij się, że ubranie na które zamierza się naprasować jest przeznaczone do prasowania. Do prawidłowego naprasowania, prasowanki wymagają dużej ilości ciepła, a niektóre tkaniny, takie jak akryl lub inne materiały syntetyczne, nie wytrzymują takiego ciepła, dlatego nie zaleca się używania naprasowanek na tych materiałach.
- Wyłączyć funkcję pary na żelazku. W dzisiejszych czasach wszystkie żelazka używają ustawienia pary, ale woda z pary może dostać się do kleju termotopliwego etykiet i osłabić go, więc należy tę funkcję wyłączyć.
- Ważne jest, aby użyć dostarczonego przez nas papieru silikonowego, aby etykiety nie stopiły się. Należy umieścić papier silikonowy na starannie umieszczonej etykiecie i staraj się nie poruszać żelazkiem po ubraniu tak bardzo, jak to możliwe. W przeciwnym wypadku naprasowanka może wyjść krzywo lub rozmazać się.
- Prasując na prasowankach, klej zasadniczo topi się na tkaninie, więc należy upewnić się, że temperatura żelazka jest wystarczająco wysoka. Jeżeli dane żelazko nie nagrzewa się wystarczająco, powinno potrzymać się je trochę dłużej. Zwykle idealna temperatura klejenia kleju termotopliwego to około 150-170 °C.
- Następnym krokiem jest odczekanie, by materiał na którym właśnie została naprasowana etykieta ostygł. Po tym niedługim czasie, można sprawdzić wytrzymałość naprasowanki oraz jaki jest efekt końcowy.
Jak usunąć naprasowankę z ubrania
Czasami nasze naprasowanki mogą nie wyjść, szczególnie kiedy robimy je po raz pierwszy. Być może ubranie na którym eksperymentowaliśmy ma dla nas znaczenie i nie chcemy je od tak wyrzucić. Warto wtedy spróbować usunąć nieudaną, lub niechcianą prasowankę z ubrania. Najlepszym sposobem na usunięcie naprasowanego elementu jest użycie żelazka. Po podgrzaniu wprasowanej etykiety i kleju do wysokiej temperatury, etykieta będzie powoli odklejać się, gdy jest jeszcze ciepła. Należy zachować ostrożność podczas usuwania etykiet, ponieważ obszar jest bardzo gorący.
Do obsługi etykiety najlepiej używać pęsety. Jeśli etykieta mimo prób nie podnosi się, lub robi to z trudnością, powinno się spróbować jeszcze raz. Umieścić papier silikonowy (można użyć papieru do pieczenia) na etykiecie i podgrzewać żelazkiem przez kolejne 5 sekund. Powinno kontynuować się podgrzewanie w odstępach co 5 sekund, aż etykieta będzie mogła zejść. Należy pamiętać, że żelazko na metce pozostawia resztki kleju na odzieży. Klej można usunąć za pomocą bezpiecznego dla tkanin zmywacza kleju.
Gdzie kupić naprasowankę
Naprasowanki są coraz bardziej popularne i coraz większa ilość sklepów sieciowych zaczyna wprowadzać swoje własne wzory. Kiedy wejdziemy do galerii handlowej, z pewnością jesteśmy w stanie znaleźć co najmniej jeden sklep, który ma w swojej ofercie naszywki na ubrania do zaprasowania. Jeżeli jednak nie chcę się nam ruszać z domu, a chcemy przy tym pooglądać jakie elementy możemy naprasować, jest ich pełno w internecie.
Wiele drukarni podejmuje się wydrukowania naszywek, jeżeli nie chcemy robić to sami w domu. Drukarnia Zebra Druk oferuje naprasowanki na ubrania oraz wycinania różnych napisów na koszulki/bluzy.
Naprasowanki to fajny i ciekawy sposób, by się trochę wyróżnić, urozmaicić ubranie czy stworzyć coś od podstaw. Przy odrobinie wysiłku można zaprojektować i stworzyć je w domu lub zakupić i w łatwy sposób zaaplikować na naszą odzież. Dzięki prasowankom możemy być nie tylko kreatywni, ale wspaniale się bawić oraz stworzyć dla kogoś pomysłowy prezent prosto od serca.