Paleta Pantone
Jak zadbać o to, aby nasze materiały zostały wydrukowane tak, jak sobie życzymy? Jak uniknąć przykrej niespodzianki w postaci niezgodności między tym, co widzimy na ekranie, a rzeczywistością? Za podobne błędy zwykle odpowiada niewłaściwe dobranie skali kolorów, w jakim przygotowujemy nasz materiał do druku. Na względzie należy mieć istnienie 3 wzorników kolorów – CMYK, RGB oraz Pantone.
Co to jest kolor Pantone?
Paleta kolorów Pantone to międzynarodowy, uniwersalny wzornik kolorów opracowany przez amerykańską firmę poligraficzną Pantone Institute. Każdy kolor w palecie ma przypisany numer porządkowy, co znacznie ułatwia dobór odpowiedniego koloru. Farby pantonowskie zawsze mają ten sam odcień, niezależnie od sposobu podawania farby czy maszyny, co świetnie sprawdza się w przypadku konieczności robienia dodruków. Wzornik Pantone gwarantuje wierne odwzorowanie kolorów, które są widoczne na ekranie, w gotowym nadruku.
Dlaczego warto zastosować paletę Pantone?
Dzięki zastosowaniu palety Pantone możemy uzyskać identyczną barwę naszego projektu w druku, tzw. zlikwidujemy różnice w barwie czy odcieniu kolorów pomiędzy poszczególnymi kopiami. Każda drukarnia, która zajmie się naszym projektem, stosuje farby od różnych producentów czy różne maszyny drukujące, co zwykle powoduje drobne różnice w wydrukach. Farby pantonowskie spełniają natomiast ściśle określone normy i są gotowymi mieszankami, co sprawia, że niemalże zawsze dają identyczny odcień.
Oprócz zachowania kolorystyki, kolory Pantone są szeroko stosowane po to, aby uniknąć złego spasowania form drukowych w druku offsetowym czy chociażby flexodruku. Drobny, cienki tekst drukowany przy pomocy skali np. CMYK, może być nieczytelny ze względu na to, że każdy z odcieni składających się na dany kolor jest nakładany osobno, co w przypadku niedopasowania form drukowych daje rozmyty efekt. W przypadku palety Pantone jeden kolor jest nakładany za pomocą jednej formy drukowej, więc nie ma możliwości przesunięcia składowych.
Dodatkowo, drukowanie za pomocą palety Pantone pozwala uzyskać trudne do wydruku w CMYKu odcienie metaliczne, takie jak złoto czy srebro.
Ile jest kolorów Pantone?
Kolory znajdujące się w palecie barw Pantone zostały uzyskane poprzez zmieszanie 18 pigmentów (w tym bieli i czerni), co pozwoliło na uzyskanie aż 1761 różnych barw w podstawowej skali. Warto wiedzieć, że oprócz podstawowego wzornika, istnieją także inne rodzaje palet Pantone, dostosowane pod konkretne podłoża, gdyż typ podłoża może znacznie wpływać na barwę farby.
Jak sprawdzić, jaki to kolor Pantone?
Aby odnaleźć interesujący nas kolor w palecie Pantone, wystarczy znać jego numer porządkowy. Ta informacja wystarczy aby znaleźć odpowiedni odcień spośród bogatej oferty palety.
Czym są wzorniki kolorów Pantone?
Wzorniki kolorów Pantone, potocznie nazywane ,,pantoniarkami’’ to fizyczne egzemplarze palety barw Pantone. Warto zaznaczyć, że rodzajów wzorników jest kilka, w zależności od typu podłoża druku;
- Pantone Formula Guide Coated (podłoże powlekane).
- Pantone Formula Guide Uncoated (podłoże niepowlekane).
- Pantone Formula Guide Matte (podłoże matowe).
- Pantone Color Bridge Coated Euro (porównanie kolorów Pantone i CMYK).
- Pantone 4-color process guide coated (podłoże powlekane).
- Pantone 4-color process guide uncoated (podłoże niepowlekane).
Próbniki kolorów Pantone są łatwo dostępne na rynku i niezbędne dobieraniu kolorystyki do projektów. Koszt zakupu wzornika może sięgać do kilkuset złotych, ale certyfikowany i sprawdzony wzornik może służyć nam naprawdę długo i ułatwić pracę przy projekcie. Należy przy tym pamiętać, aby dobierać kolory w świetle dziennym. Wadą wzorników jest to, że od częstego użytkowania kolory na próbniku mogą się wycierać i tracić na intensywności; jest to znak, że trzeba zainwestować w nowy egzemplarz.
Inne wzorniki – który wybrać?
Pantone nie jest jedynym wzornikiem kolorystycznym na rynku graficznym. Oprócz Pantone, istnieją także wzornik RGB czy – bardziej popularny – CMYK.
RGB – wszystko to, co na ekranie
RGB to skrót od Red, Green, Blue – trzech barw podstawowych umożliwiających tworzenie barw pochodnych. Skala RGB jest przystosowana do ekranów urządzeń takich jak smartfony, tablety czy laptopy. Poszczególne kolory są złożone z wielu tysięcy kropek, świecących w różnym natężeniu, co sprawia, że skala RGB nie nadaje się absolutnie do druku. Jest ona przystosowana wyłącznie do materiałów online.
CMYK – ulubieniec grafików
CMYK, czyli Cyan, Magenta, Yellow i Black to podstawowy wzornik, najczęściej stosowany w drukarniach. Charakteryzuje się obecnością specyficznego odcienia czerni, który powstaje z połączenia trzech pozostałych barw, a po dobrym przyjrzeniu się, okazuje się być bliższy ciemnobrązowej barwie niż czarnej. W druku CMYK mieszanie farb odbywa się podczas drukowania, farby są nakładane warstwowo. Skala CMYK jest szeroko stosowana w poligrafii i nadaje się do druku znacznie bardziej niż RGB. Oddając materiały do druku musimy jednak pamiętać, aby były one przygotowane w skali CMYK, a nie RGB.
Jak zapisać plik (projekt) w palecie kolorów Pantone?
W większości programów graficznych z łatwością możemy skorzystać z oferty palety kolorów Pantone, po kliknięciu odpowiedniego okienka. Projekty przeznaczone do drukowania z Pantone powinny zostać zapisane w wektorach. Do eksportu projektu najlepiej użyć uniwersalnych formatów, takich jak PDF, CDR czy EPS.
Jakich błędów unikać przed wysłaniem pliku do drukarni?
Przed wysłaniem projektu do drukarni musimy zdawać sobie sprawę z ograniczeń, jakie nakłada na nas druk. Nie jest możliwym wykonanie projektu i wydrukowanie go z użyciem trzydziestu różnych kolorów Pantone. Maszyny używane do drukowania zwykle drukują maksymalnie do ośmiu kolorów. Oczywiście, istnieją maszyny przystosowane do drukowania za pomocą większej ilości kolorów, ale wiąże się to ze znacznie większymi kosztami produkcji.
Jednym z najczęstszych rozwiązań, które pozwala jednocześnie nieco obniżyć koszty przy zachowaniu zadowalającego efektu, jest tworzenie projektu przy pomocy kolorów CMYK, z dodatkiem kolorów Pantone. Sposób ten sprawdza się bardzo dobrze przy tworzeniu bardziej skomplikowanych projektów, z logo lub innymi dodatkami, z kolei w przypadku prostszych projektów można wykonać je w całości przy pomocy wyłącznie palety Pantone.
Jako kompleksowa drukarnia Zebra Druk w Krakowie oferujemy druk w kolorystyce Pantone, na podstawie oryginalnych wzorników.
Paleta Pantone – czy warto?
Jeśli zależy nam na budowaniu rozpoznawalności naszej marki, ustaleniu kolorystyki, która będzie dla niej charakterystyczna i będzie dobrze reklamować nasze usługi lub produkty, paleta Pantone może okazać się idealnym wyborem. Dzięki kolorom Pantone uzyskamy nietypowe kolory reprezentujące naszą markę i zadbamy o jednolitość szaty graficznej produktów. Mimo iż zastosowanie palety Pantone w naszych projektach jest rozwiązaniem droższym niż metoda CMYK, warto rozważyć jej wybór.