Strona główna / Blog / Papier do wizytówek – jaki jest najlepszy?

Papier do wizytówek – jaki jest najlepszy?

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Niezależnie od tego, czy prowadzimy własną firmę, posiadamy działalność gospodarczą, czy po prostu funkcjonujemy w społeczeństwie jako osoba prywatna, posiadanie własnej wizytówki znacząco ułatwia wiele codziennych sytuacji. Profesjonalna wizytówka nie odpowiada jednak pierwszemu lepszemu świstkowi papieru – musi spełniać pewne określone kryteria estetyki, jest przecież naszą wizytówką zarówno w dosłownym, jak i przenośnym znaczeniu!

Papier do wizytówek – kredowy czy satynowy?

Wyróżniamy wiele różnych rodzajów papieru na wizytówki, każdy z nich posiada sobie tylko właściwe, charakterystyczne cechy. Gdy zastanawiamy się nad projektem perfekcyjnej dla nas, nowoczesnej wizytówki, z pewnością bierzemy pod uwagę jej fakturę. Przyjrzyjmy się więc bliżej dwóm z najpopularniejszych typów papieru wykorzystywanych w tym celu: papierowi kredowemu oraz satynowemu.

Papier kredowy

Powleczony jest warstwą stanowiącą mieszaninę kleju oraz pigmentu mineralnego, która nadaje mu charakterystyczną fakturę. Typową dla tego rodzaju papieru właściwością jest wyjątkowo niska wsiąkliwość. Powoduje ona, że wyroby z papieru kredowego są śliskie w dotyku, co jest dość często spotykaną cechą wśród wizytówek. Ich nieco śliska powierzchnia oraz delikatny połysk nadają elegancki i szykowny efekt. Z papieru kredowego wykonać można zarówno wizytówki w wersji matowej, jak i błyszczącej.

Co prawda przez niski poziom wsiąkliwości nie jest możliwe pisanie po papierze kredowym (co w przypadku wizytówek nie stanowi znaczącej przeszkody w użytkowaniu), natomiast ta właściwość powoduje także wyjątkową wyrazistość kolorów. Barwy wizytówek wykonanych z papieru kredowego na pewno będą kontrastowe i nasycone.

Papier kredowy jest produktem często wykorzystywanym podczas produkcji katalogów, ulotek, zaproszeń, plakatów czy folderów. Sprawdź ofertę naszej drukarnie na wydruk wizytówek.

Papier satynowy

Jest to papier równie często wybierany do produkcji wizytówek, opisywany jako najlepszy rodzaj papieru do drukarek laserowych. Charakteryzuje się wyjątkową sztywnością i nieskazitelnym, białym kolorem. Papier satynowy jest nieprzezroczysty oraz obustronnie gładki, nie powoduje jednak odblasków. Kolory drukowane na tym rodzaju papieru także cechuje mocna wyrazistość i nasycenie, stąd jego równa popularność wykorzystywania w celach marketingowych do ulotek i katalogów. Od papieru kredowego odróżnia go jednak mniejsza śliskość.

Wybór odpowiedniego papieru na naszą wizytówkę jest kwestią indywidualną. Rozsądnym rozwiązaniem jest zamówienie próbek wizytówek wykonanych na różnych rodzajach papieru i porównanie ich ze sobą – dzięki temu będziemy w stanie zauważyć różnice między nimi i zdecydować, który z nich najbardziej nam się podoba.

Jaki papier do wizytówek będzie najlepszy?

Dokładne właściwości papieru do wizytówek oczywiście zawsze zależeć będą od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań względem projektu wizytówki. Przeważnie jednak szczególną uwagę zwracamy między innymi na:

  • stopień białości papieru – im większy poziom białości, tym bardziej wydruk na papierze będzie konkretny i wyrazisty. Jeśli zależy nam na nasyceniu barw naszej wizytówki, powinniśmy zdecydować się na papier o białości rzędu 90%.
  • gramatura –  każdy papier ma swoją gramaturę. Im wyższa wartość gramatury, tym papier jest grubszy i sztywniejszy. Do produkcji wizytówek zazwyczaj używamy papieru o gramaturze 350g/m2 (dla porównania papier o gramaturze 100g/m2 ma grubość 0,1 milimetra). Wartość 350g jest optymalna i niemal perfekcyjnie wyważona – taki papier nie jest ani zbyt cienki, ani za gruby.
  • powłoka – papiery powlekane, jak sama nazwa wskazuje, posiadają specjalną powłokę chroniącą przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu wizytówki z papieru powlekanego są zdecydowanie trwalsze i będą służyć nam przez długi czas.
  • ozdobność – wśród papierów wybieranych do produkcji wizytówek na wysokim miejscu plasują się różnego rodzaju papiery dekoracyjne, z których powstają wizytówki na papierze ozdobnym. Charakteryzują się one wymyślną fakturą, tłoczonymi ornamentami i oryginalnymi fakturami.

Uszlachetnienia papieru

Zadaniem wizytówki jest stuprocentowe oddanie charakteru osoby, firmy, organizacji. Nic dziwnego więc, że staramy się dołożyć wszelkich starań, aby nasza wizytówka była dopracowana w każdym, niemal najmniejszym calu. Oto kilka sposobów, które nadadzą Twojej wizytówce oryginalny i niepowtarzalny charakter.

  • lakierowanie UV – proces ten skutecznie zabezpieczy wizytówkę przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak otarcia czy zarysowania, a także podkreśli jej walory estetyczne. Lakier może zostać nałożony równą powłoką na całą powierzchnię wizytówki, jak i punktowo na wybrane jej elementy, nadając im wypukły, ozdobny charakter. Proces kończy utrwalenie powłoki lakieru promieniowaniem UV.
  • foliowanie – zabezpieczenie wizytówek specjalnie do tego przeznaczoną folią łączy w sobie dwie bardzo istotne funkcje. Po pierwsze w oczywisty sposób zabezpiecza wizytówkę przez uszkodzeniami, a jednocześnie nadaje jej ozdobny wygląd i połysk.
  • hot stamping – ta nowoczesna metoda uszlachetniania druku umożliwia uzyskanie pozłacanych lub posrebrzanych zdobień na naszej wizytówce. Prestiżowy wzór wytłaczany jest przy pomocy gorącej, metalowej matrycy.
  • tłoczenie – bardzo modnym i eleganckim rozwiązaniem są tłoczone wzory zdobiące wizytówki. Wytłoczone zostać może właściwie wszystko, od delikatnych zdobień i ornamentów, nawet po same dane kontaktowe!

Drukarnia Zebra Druk oferuje różne rodzaje uszlachetnień druku offsetowego i cyfrowego.

Wizytówka świadczy o tym, w jaki sposób postrzegana będzie nasza osoba. Warto więc dołożyć starań, aby nasza reprezentacja w postaci wizytówki papierowej prezentowała się godnie i z klasą, abyśmy mogli z dumą wręczać ją zarówno naszym dobrym znajomym, jak i poważnym partnerom biznesowym.

Udostępni:
Napisz komentarz