Strona główna / Blog / Pieczątki budowlane

Pieczątki budowlane

Sylwia Gorzyńska
Brak komentarzy

Pieczątki budowlane to elementy stanowiące oficjalne potwierdzenie przeprowadzenia prac budowlanych lub inżynierskich, które określają dane osoby odpowiedzialnej za ich realizację. Pieczątki uprawnień budowalnych wykorzystywane są w niemal każdym biznesie ze względu na prawne i formalne wymogi, a także w celu automatyzacji prac biurowych związanych ze sporządzaniem dokumentacji projektowej, pism, pozwoleń czy faktur. Co jeszcze warto wiedzieć o pieczątkach budowalnych? Podpowiadamy!

Jak powinna wyglądać pieczątką z uprawnieniami budowlanymi?

Uprawnienia budowlane wydawane przez komisję kwalifikacyjną pozwalają za prowadzenia samodzielnej działalności związanych z branżą budowlaną i inżynieryjną. Ich posiadanie umożliwia zgodne z prawem realizowanie szeregu zadań w zakresie projektowania oraz kierowania robotami budowlanymi. Posiadanie uprawnień związanych z branżą budowlana a potwierdzone powinno być przez pieczątkę budowlaną, która pełni niezwykle ważną funkcję w branży budowlanej.

Pieczątka potwierdzająca posiadanie uprawnień budowalnych to oficjalne potwierdzenie wykonanych prac budowlanych. Wydawane są one osobom odpowiedzialnych za realizacje działań w zakresie branży budowlanej, takich jak nadzorowanie czy dopuszczenia do użytkowania budynków. Dokumenty te nie muszą mieć specjalnego wyglądu, ale należy na nich umieścić wszystkie niezbędne informacje potwierdzające posiadane uprawnienia. W związku z tym, pieczątka budowlana powinna zawierać:

 • imię i nazwisko osoby posiadającej uprawnienia,
 • tytuł zawodowy lub naukowy osoby posiadającej uprawnienia,
 • numer uprawnień budowalnych,
 • zakres uprawnień budowlanych.

Osoby nieposiadające uprawnień budowlanych, które pracują w obrębie budowy ograniczają się pieczątek zawierających informacje, takie jak imię i nazwisko, tytuł zawodowy lub zawodów, a także specjalizacja zawodowa.

Pieczątka kierownika budowy

Czy kierownik budowy musi mieć pieczątkę?

Konieczność posiadania pieczątek budowlanych przez osoby pracujące w branży budowlanej i inżynieryjnej została określona przez polskie prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda osoba posiadająca uprawnienia budowlane, zobowiązana jest potwierdzenia możliwości wykonywania określonych zadań przy pomocy pieczątki budowlanej. Obowiązek ten dotyczy m.in. kierowników budowy, którzy odpowiedzialni są za wykonanie, nadzór i dopuszczanie budynku do eksploatacji. Pełnią, więc oni istotną rolę w branży budowlanej.

W obowiązujących w Polsce przepisach nie ma oficjalnego wzoru pieczątki kierownika budowy. Jednak przyjęło się wykorzystywanie schematu, który najczęściej wykorzystywany jest w przypadku tego typu pieczątka. Przygotowując pieczątkę kierownika budowy należy przede wszystkim pamiętać o tym, że powinna ona zawierać w sobie wszystkie niezbędne informacje, takie jak:

 • imię i nazwisko kierownika budowy,
 • tytuł zawodowy kierownika budowy,
 • informacja o stanowisku kierownika budowy,
 • zakres uprawnień budowlanych,
 • numer uprawnień budowlanych.

Wzór pieczątki imiennej z uprawnieniami budowlanymi

Przygotowane przez Nasza firmę wzory pieczątek z uprawnieniami budowlanymi zawierają w sobie wszystkie niezbędne informacje. Zgodnie z wymaganiami, umieszczamy na nich uogólnione informacje, które dostarczają użytkownikom wszystkich najważniejszych informacji o osobie posiadającej uprawnienia. Wzór pieczątki z uprawnieniami zawiera, więc informacje, takie jak imię i nazwisko osoby posiadającej uprawnienia budowlane, tytuł zawodowy lub zawód osoby posiadającej uprawnienia budowlane, numer ewidencyjny uprawnień budowlanych oraz zakres uprawnień budowlanych.

Jako producent pieczątek oferujemy szeroką gamę różnorodnych modeli – https://zebradruk.pl/wyrabianie-pieczatek/. Projekt pieczątki wykonujemy gratis!

Kilka przykładowych realizacji:

Czy kolor tuszu ma znaczenie?

Obowiązujące przepisy prawne nie określają tego, jaki kolor tuszu należy stosować na pieczątkach wykorzystywanych w danym zawodzie. W związku z tym, decydując się na zakup pieczątki uprawnień budowlanych nie ma konieczności decydowania się na określony kolor. Można jej kolor w zależności od indywidualnych preferencji i charakteru prowadzonych działań.

Przykładowo, wybierając kolor pieczątki uprawnień budowlanych dla kierownika budowy, warto postawić na stonowany kolor. Będzie on odpowiednim wyborem ze względu na powagę i odpowiedzialność, jaka wiąże się z wykonywaniem tego zawodu. Najczęstszym wyborem w przypadku tego typu pieczątek, okazuje się być kolor czarny, czerwony, niebieski i zielony.

Automat do pieczątek – jaki wybrać?

Automaty do pieczątek to urządzenia o prostej budowie, które stanowią aktualnie najpopularniejszy nośnik pieczątek. Ich zastosowanie pozwala na wygodne nanoszenie treści stworzonej na pieczątce na papier przy zachowaniu wysokiej powtarzalności i doskonałej jakość odbicia. Budowa automatu wymusza także zastosowanie optymalnej ilości tuszu, co przekłada się na uzyskanie wyraźnego i czytelnego odbicia.

Chcąc cieszyć się korzyściami, jakie niesie za sobą postawienie na automat do pieczątek, należy sięgnąć po sprawdzone urządzenia. Wśród najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku, możemy wyróżnić produkty od znanych i cenionych marek. Zalicza się do nich automaty, takie jak:

 • Colop IQ 30,
 • Colop Mouse 30,
 • Printer COMPACT 30.

Jak zrobić projekt pieczątki?

Pieczątki uprawień budowlanych pełnią specjalną, niezwykle ważną funkcję w branży budowlanej. Służą one do oficjalnego potwierdzania wykonywanych prac budowlanych i inżynierskich. W związku z tym, stosowane są przez wszystkie osoby posiadające uprawnienia budowlane o unikatowym i niepowtarzalnym numerze.

Przepisy nie określają wytycznych względem przygotowywania pieczątek z uprawnieniami budowlanymi. Pozwala to na przygotowanie ich według własnego uznania. Jeśli posiadasz gotowy projekt pieczątki, wystarczy, że dostarczysz go Nam w formacie pdf. My zajmiemy się przeniesieniem Twojego projektu do rzeczywistości.

Wszystkie osoby, które nie posiadają wzoru, mogą skorzystać z pomocy Naszych specjalistów. Jako profesjonaliści w swojej branży, przygotujemy dla Ciebie darmowy projekt wzoru pieczątki budowlanej, który z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

W branży budowlanej, pieczątki budowlane są niezwykle ważnym elementem wykonywanej pracy. Pozwalają e na nadanie mocy prawnej wszelkiego rodzaju dokumentom, pozwoleniem, zatwierdzeniom czy akceptacjom wykorzystywanym podczas realizacji szeregu działań składających się na działanie w tej branży. Warto, więc zadbać o to, aby przygotowane pieczątki budowlane spełniały wymagania określone przez polskie prawo. Decydując się na skorzystanie z Naszych usług, masz pewność, że właśnie tak będzie.

Udostępni:
Napisz komentarz