Różnice pomiędzy drukiem cyfrowym i offsetowym
Druk już od chwili jego wynalezienia pełni ważną rolę kulturową. Rozwój technologii na przestrzeni lat zagwarantował wykształcenie się różnych technik drukarskich, które pomagają zaoszczędzić czas oraz materiały. Obecnie wśród powszechnie stosowanych metod drukarskich można znaleźć druk cyfrowy oraz offset, które spełniają różne potrzeby dzisiejszego rynku.
Czym się różni druk cyfrowy od offsetowego?
Podstawową różnicą pomiędzy techniką offsetową i cyfrową jest kosztowność oraz przebieg procesu. Z tego powodu nie każdy nakład będzie opłacalny podczas druku offsetowego, a technika cyfrowa może okazać się nie dość efektywna. Obie metody wymagają regularnej kalibracji maszyn, która pozwoli na uzyskanie jak najlepszej jakości i ostrości nadruku.
Ważna jest także współpraca grafika z drukarnią, ponieważ efekt końcowy zależy także od odpowiedniego przygotowania plików do druku.
Druk cyfrowy: specyfika i zastosowanie
Druk cyfrowy należy do najpopularniejszych technik drukarskich. Wydruk tą techniką nie wymaga tworzenia matryc lub innych nośników: drukowany obraz jest przesyłany prosto z komputera do drukarki. Pozwala to na opłacalny wydruk małych nakładów, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości oraz szybkości druku.
Ważną zaletą tej techniki jest natychmiastowy wydruk, pozwalający drukarnią na oferowanie ekspresowych usług. Świetnie sprawdzi się przede wszystkim przy małych formatach – urządzenia wielkoformatowe nie są tak powszechnie spotykane.
Co to jest druk offsetowy?
Do druku offsetowego konieczne jest wykonanie matryc. Jest to technika druku płaskiego pozwalająca na opłacalny wydruk dużych nakładów. Wykonanie matrycy jest dodatkowym kosztem którego nie ma w przypadku drukowania cyfrowego.
Dlatego, by zminimalizować kosztowność procesu, offset jest dobrym rozwiązaniem przy dużej ilości odbitek. Umowną granicą opłacalności jest nakład powyżej 500 sztuk a proces drukowania jest wydłużony o przygotowanie matryc offsetowych.
Druk cyfrowy vs druk offsetowy – którą metodę wybrać?
Chcąc osiągnąć najlepszą jakość druku, nie należy kierować się konkretną metodą – wydruk offsetowy, jak i cyfrowy dają podobnie zadowalające rezultaty. O wiele ważniejszy będzie wybór odpowiedniej drukarni, która posiada regularnie ustawiane maszyny oraz doświadczonych pracowników. Obie metody umożliwiają nadruk na różnych rodzajach papierów, a także wykorzystanie różnych uszlachetnień.
W przypadku druków niestandardowych formatów (np. nietypowe wymiary plakatów lub ulotek) można napotkać pewne ograniczenia w druku cyfrowym. Maszyny które zadrukowują arkusze papieru mogą nie posiadać możliwości wydruku np. niestandardowo długich formatów. W przypadku dużych nakładów i drukowania offsetowego ograniczenia technologiczne wciąż istnieją, natomiast nie są tak bezwzględne. Matryce mogą być przygotowane w dowolnych formacie na życzenie klienta.
Nakład druku i format: jaką technikę druku wybrać?
Nakład to bardzo ważny aspekt w druku, który pomaga zdecydować która technika będzie najbardziej opłacalna dla danego projektu. Na druk offsetowy należy się zdecydować, gdy ilość odbitek przekroczy 500 sztuk. Bezpośrednio z nakładem wiąże się także format akcydensu lub publikacji. Optymalne rozmieszczenie stron na arkuszu jest bardzo ważnym czynnikiem, który pozwala nie tylko zaoszczędzić materiał ale także ocenić ile metrów bieżących lub ile arkuszy papierów będzie potrzebnych do druku.
Od czego zależy czas zadruku?
Druk cyfrowy pozwala na wydruk niemal od ręki, podczas gdy offset wymaga wykonania matryc. Ilość nakładu to czynnik głównie decydujący o czasie realizacji zamówienia. Ponadto, wybierać papier lub inny materiał, należy zawsze upewnić się czy drukarnia posiada jego odpowiednią ilość na stanie, lub czy konieczne będzie uzupełnienie zaopatrzenia.
Czy materiał do druku ma znaczenie?
Wybierając niestandardowe materiały do nadruku należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania. Choć możliwości, zarówno offsetu jak i różnych rodzajów druku cyfrowego, w tej kwestii są dość szerokie można spotkać pewne ograniczenia. Nie każde urządzenie do drukowania cyfrowego będzie wstanie drukować na papierze o zbyt dużej lub zbyt małej gramaturze – podobne trudności można napotkać przy wydruku offsetowym.
Idealny kolor w druku
Odwzorowanie kolorów to trudne zadania, a błędy w wydruku dużego nakładu będą bardzo kosztowne. Zawsze należy liczyć się z pewnymi minimalnymi różnicami w oddaniu barw, zwłaszcza w przypadku palety CMYK. Paleta Pantone, składająca się z gotowych farb, to świetny wybór w utrzymaniu spójnej identyfikacji wizualnej firmy, jest także dużym ułatwieniem w otrzymaniu powtarzalnych rezultatów nadruk.
Jak zadbać o dobre odwzorowanie kolorów w druku: wzornik i próbny wydruk
Posiłkowanie się wzornikami kolorów, jest jedną z metod pozwalających na uniknięcie pomyłek. Wzornik to próbki kolorów z np. palet Pantone lub CMYK. Korzystanie ze wzornika pomaga grafikowi odpowiednio przygotować pliku do druku. W przypadku wielkonakładowego zlecenia, zawsze należy wykonać próbny wydruk. Jest on zazwyczaj drukowany cyfrowo i pozwala na wyłapanie wszelkich błędów. Stanowi także podstawę do reklamacji zamówienia, jeżeli kolory w całym nakładzie będą odbiegały od druku próbnego.