Strona główna / Blog / Termotransfer – popularna metoda znakowania

Termotransfer – popularna metoda znakowania

admin
Brak komentarzy

Nadruki na ubraniach cieszą się także ogromnym zainteresowaniem w branży marketingowej. Jest to bardzo dobry sposób na reklamę i budowanie rozpoznawalności danej marki. Do wykonywania nadruków na odzieży wykorzystywane są różnorodne techniki np. sitodruk. Warto wiedzieć, że technika nanoszenia określonego nadruku musi być odpowiednio dobrana do rodzaju tkaniny, na którą zostanie naniesiona. Jedną z technik świetnie sprawdzających się podczas wykonywania nadruków na różnych powierzchniach jest termotransfer.

Termotransfer – na czym polega ta technika nadruku

Termotransfer można również spotkać pod nazwą termonadruk bądź sitodrukiem pośrednim. Jest to metoda, która opiera się na termicznym wygrzaniu wcześniej przygotowanego do tego celu nadruku. Sam proces aplikacji nadruku wymaga odpowiedniego dobrania trzech parametrów: nacisku prasy, wysokiej temperatury oraz określonego czasu wygrzewania. Odpowiednie zestawienie tych trzech parametrów sprawia, że termotransfer jest technologią, która cechuje się szerokim wachlarzem zastosowań.

Dzisiaj coraz więcej firm oferuje nanoszenie na tkaniny nadruku metodą termotransferową. Nic, w tym dziwnego gdyż technika ta pozwala w nieskomplikowany sposób nanieść określony nadruk na odzież. W świecie reklamy nadruki termotransferowe pomagają w procesach identyfikacji wizualnej. Oznakowane w ten sposób mogą zostać różnorodne powierzchnie, w tym: czapki z daszkiem, kurtki, koszulki, bluzy, papier, a także inne podłoża. Dzięki temu metoda ta sprawdza się także podczas znakowania gadżetów reklamowych.

Warto wiedzieć, że technika druku termotransferowego nie tylko umożliwia naniesienie na daną tkaninę atrakcyjnych oraz różnobarwnych nadruków, ale także umożliwia bardzo dokładne odwzorowanie grafiki. Naniesione na odzież nadruki mogą zatem posiadać nawet bardzo drobne szczegóły. Ogromną cechą termotransferu jest wyjątkowa trwałość nadruku oraz stosunkowo niski koszt związany z wykonaniem pojedynczego nadruku na odzieży.

Za pomocą termotransferu na odzież można nanieść praktycznie każdą wybraną grafikę. Istnieje zatem możliwość naniesienia i wygrzania na tkaninie np. zdjęć. Jednakże częściej wykorzystuje się tą metodę podczas znakowania ubrań imieniem lub logotypem danej firmy.

Termotransfer: krok po kroku

  • Procedura nanoszenia nadruku termotransferowego rozpoczyna się od przeniesienia wybranego obrazu/wzoru na specjalną taśmę często nazywaną folią termotransferową. Przeważnie w tej metodzie wydruku wykorzystuje się specjalistyczne farby plastizolowe. Tego typu farby wyróżniają się przede wszystkim wysokim stopniem krycia zadrukowywanej powierzchni oraz technologią wytwarzania, która sprawia, że są przyjazne dla środowiska i dla ludzi.
  • Przeniesienie nadruku na folię do termotransferu odbywa się zazwyczaj na maszynie sitodrukowej. Maszyna umożliwia dokładne odwzorowanie nadruku oraz przygotowanie odpowiedniej matrycy koniecznej do wykonania termotransferu. W następnym kroku przygotowaną powierzchnię folii pokrywa się substancją klejącą np. klejem w proszku lub klejem w płynie. Gdy klej zostanie nałożony na folię, całość musi zostać poddana działaniu odpowiedniej wysokiej temperatury.
  • W ostatnim etapie techniki termotransferu nadruk zostaje umieszczony na tkaninie. Do tego celu konieczna jest prasa z odpowiednim naciskiem. Nadruk zostaje dosłownie wprasowany w tkaninę. Konieczna jest wówczas wysoka temperatura powyżej 150 stopni Celsjusza oraz równomierny nacisk. Warto wiedzieć, że zastosowana substancja klejąca szybko zastyga i twardnieje, a dodatkowe wygrzewanie tkaniny np. w tunelu grzewczym nie jest konieczne.

Porównanie z innymi metodami znakowania ubrań

Istnieje wiele różnych technik nanoszenia nadruków na odzież. Termotransfer to technika wyjątkowo dobrze oceniana zarówno przez osoby wykonujące nadruki, jak i przez późniejszych użytkowników tak nadrukowanej odzieży. Jednakże istnieją także inne metody znakowania odzieży, które można porównać z termotransferem, a mianowicie: sitodruk, folie flex, folie flock, sublimacja, druk DTG.

  • Folia flex i folia flock: są to techniki oparte na wykorzystaniu specjalnych folii, które są odpowiednio wycinane wedle projektu za pomocą plotera tnącego. Podobieństwo tej techniki do metody termotransferu jest bardzo duże, jednakże nadruk jest w tym przypadku mniej wytrzymały. Określa się, że nadruk wykonany za pomocą folii flex bądź folii flock wytrzymuje około 500 prań.
  • Sublimacja: technika sublimacji doskonale sprawdza się podczas nanoszenia na tkaniny zdjęć i charakteryzuje się bardzo dobrą trwałością oraz elastycznością nadruku. Technika w odróżnieniu od termotransferu lepiej sprawdza się na jasnych materiałach. Ponadto termotransfer w odróżnieniu od sublimacji nie wymaga dodatkowego suszenia po wyciągnięciu tkaniny z nadrukiem z prasy. Obydwie techniki różnią się także sposobem przygotowywania nadruku do naniesienia. W przypadku sublimacji wykorzystuje się drukarki termiczne oraz termoczułego papieru.
  • Sitodruk: to technika charakteryzująca się niebywałą trwałością przez co cieszy się ogromną popularnością. Sitodrukiem istnieje możliwość naniesienia nadruku na powierzchnie takie, jak: szkło, materiały poliestrowe, materiały bawełniane, ceramikę, papier, a nawet drewno. W odróżnieniu od termotransferu odzież z nadrukiem wykonanym techniką sitodruku można bez przeszkód prasować.
  • DTG (druk cyfrowy): Jest to wyjątkowo prosta technika nanoszenia wybranej grafiki na odzież. W odróżnieniu od termotransferu cały proces nadruku cyfrowego odbywa się za pomocą specjalnej drukarki cyfrowej. technika ta charakteryzuje się idealną precyzją. Warto jednak wiedzieć, że po wykonaniu nadruku cyfrowego odzież wymaga dodatkowego zgrzania np. w tunelu grzewczym.
  • Haft komputerowy – wyszywanie wzorów na tkaninie przez maszyny sterowane cyfrowo.

Zalety i wady termotranseru

Oczywiście termotransfer posiada swoje wady i zalety. Wśród zalet znajdują się m. in.:

  • stosunkowo szybka procedura przygotowawcza,
  • bardzo duża dokładność w odwzorowywaniu wzoru,
  • możliwość nadrukowania nawet drobnych elementów i detali,
  • wysoka jakość nadruku,
  • możliwość zastosowania na różnych powierzchniach np. na bawełnie,
  • wysoka trwałość i wytrzymałość naniesionego nadruku,
  • wysoka elastyczność nadruku.

Natomiast wśród wad termotransferu znajdują się m. in.:

  • brak możliwości naniesienia nadruku na niektóre powierzchnie np. na tkaninę typu polar,
  • w miejscu naniesienia nadruku materiał nie oddycha,
  • brak możliwości prasowania,
  • niekiedy niska opłacalność wykonania nadruku, zwłaszcza przy małym nakładzie.

Zastosowanie termotransferu

Zastosowanie termotransferu jest bardzo wszechstronne. Często wykorzystuje się tą technikę nadruku do oznakowywania tekstyliów. Przeważnie zamieszczane są na nich logotypy, napisy bądź oznaczenia. Termotransfer dobrze sprawdza się także na innych powierzchniach, a co za tym idzie można go stosować do oznakowywania powierzchni twardych np. na drewnie, ceramice, a nawet na papierze.

Druk termotransferowy bez wątpienia znalazł zastosowanie w etykietowaniu. Obecnie często możemy spotkać się z oznakowanymi tą metodą np. plecakami, parasolami, torbami reklamowymi, saszetkami, koszulkami, czapkami, a nawet zabawkami. Wszechstronność zastosowania w połączeniu z wyjątkową jakością nadruku sprawił, że termotransfer przypadł do gustu zarówno producentom, jak i odbiorcom.

Podsumowanie

Oczywiście finalny efekt nadruku na odzieży zależny jest od odpowiedniego doboru techniki do rodzaju materiału. Materiał powinien być dobrej jakości. Jednakże nowoczesna technika termotransferu pozwala na nanoszeniu wybranego wzoru na różnorodnych powierzchniach, co sprawia, że jest to metoda bardzo wszechstronna i dająca wiele możliwości. Warto również wiedzieć, że termotransfer to technika sprawdzająca się w wykonywaniu zarówno gadżetów reklamowych, jak i ozdabianiu odzieży codziennej. Obecnie dzięki połączeniu: nowoczesnej techniki, odpowiednim narzędziom oraz specjalistycznej wiedzy można wykonać trwały i wytrzymały nadruk termotransferowy.

Udostępni:
Napisz komentarz